Çin Aşısı Gönüllü Vatandaşlara Uygulanmaya Başladı

Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısı sağlık çalışanlarının ardından gönüllü olan vatandaşlara uygulanmaya başladı. Ankara Şehir Hastanesi'nde ilk aşı öğretmen anne ve kızına uygulandı.

Çin Aşısı Gönüllü Vatandaşlara Uygulanmaya Başladı

Çin'in Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının Faz 3 çalışmalarına Türkiye de katıldı. Çin aşısı, ilk etapta 726 gönüllü sağlık çalışanına uygulandı. Sağlık Bakanlığı tarafından geçen hafta yapılan duyurudan sonra aşı denemeleri için gönüllü vatandaş başvuruları alınmaya başlandı. Bakanlığın açıklamasından sonra 20 bin kişi gönüllünün aşı denemesi için başvurduğu bildirildi. Ankara Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen ilk gönüllü vatandaş uygulaması öğretmen olan Ayşegül Durmaz (50) ve kızı Gökçe Durmaz’a (23) yapıldı.

'İNSANLIK ADINA HİZMET OLSUN İSTEDİM'

Ayşegül Durmaz, kronik hastalığı bulunduğunu bu sebeple aşı gönüllüsü olmayı istediğini belirterek, ‘Kronik hastalığım var, Hepatit B taşıyıcısıyım, tansiyon hastalığım var. Hem bu yüzden hem de insanlık adına da hizmet olsun istedim. Evde Covid geçiren olmadı. Hepimiz dikkat ediyoruz. 3 çocuğum var, onlar da çok dikkat ediyor, çok bilinçliler. Kızımla birlikte yaptırdık. Kendisi karar verdi. Diğer iki çocuğum henüz yaptırmadı. Herkes kendi kararıyla buna karar verdi. Gereken tedbirleri aldım zaten. Bundan sonraki süreç Allah'a kalmış. Ben her türlü tedbiri aldıktan sonra takdir Allah'tan’ dedi.

AŞI ÇALIŞMALARI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YÜRÜTÜLÜYOR

Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Rahmet Güner, sağlıklı olan vatandaşların aşı yaptırmaları için gönüllü olmalarını beklediklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Gönüllülük esasına dayalı aşılama çalışmalarını yürüteceğiz. Bir enfeksiyon hastalığının önlenmesinde tedbir çok önemli; ama bununla beraber toplum bağışıklamasının rolü vazgeçilmez. Sadece hastalığı geçirerek bu bağışıklığın sağlanması 10 yılları aşabilir. Ama etkin bir aşılama ile 2021 başında bunun daha geniş kitlelere yayılacağı düşünülüyor. İnşallah bütün dünyanın korumasını sağlayacak bir aşı bulunur ve tüm halkın hizmetine sunulur.’

'SAĞLIKLI GÖNÜLLÜLERE AÇIK'

Prof. Dr. Güner, herkesin aşı için gönüllü olabileceğini belirterek, ‘Herkes başvurabilir, sağlıklı gönüllülerin hepsine açık aşı çalışması. Yakın zamanda da bir web adresi bildirilecek. Çok önemli bir yan etki bildirilmemiş olması aşının güvenilirliği açısından bizleri de cesaretlendiriyor. Halkımız da bizlere güvenerek aşıya gelmeliler. Aşıya sizler de lütfen teşvik edin’ dedi.

12 BİN 450 KİŞİYE UYGULANACAK

Türkiye'de geçtiğimiz 15 Eylül'de Faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli aşının deneme uygulamaları 12 şehirde 25 merkezde sürüyor. İlk etapta yüksek riskli 726 gönüllü sağlık çalışanına yapılan aşıya ilişkin güvenlilik verilerinin olumlu olduğu belirtilmişti. Toplamda 12 bin 450 gönüllü üzerinde denenmesi planlanan aşı için 18-59 yaş arasında daha önce koronavirüse yakalanmamış vatandaşlar gönüllü olabilecek.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR