Cilt temizliğinde kullanılan özel losyonlara verilen isim olan tonik, rahatlatıcı ve arındırıcı özellikleri ile özellikle makyajınızı yapmadan önce ve makyajınızı sildikten hemen sonra faydalanabileceğiniz mucizevi karışımlardır. Bakımlı erkeklerinde hemen hemen hepsi hem ciltlerini arındırmak hem de gözeneklerinin görünümlerini küçültmek adına cilt toniği kullanımını düzenli olarak gerçekleştiriyor. Tonik seçiminde önemli olan unsur cilt tipinize uygun bir ürünün tercih edilmesi olmalıdır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN TONİK KULLANIMI

Yağlı ciltlerde en büyük sorun sivilce oluşumuna neden olan büyük gözeneklerdir. Alkollü bir toniği tercih yaptığınızda hem gözenekleriniz sıkışmasına hem de mevcut yağın temizlenmesine imkan vermiş olursunuz.

KARMA CİLTLER İÇİN TONİK KULLANIMI

Burun ve alın bölgesinin çabuk yağlandığı ama yanak bölgesinin kuruluğunu koruduğu karma cilt tipinde alkolsüz bir toniği tercih etmelisiniz.

KURU  CİLTLER İÇİN TONİK KULLANIMI

Yağlanmanın hemen hemen hiç yaşanmadığı aksine kuruluğun ön planda olduğu kuru ciltlerde alkolsüz tonik kullanmanız gerekmektedir.

TONİK CİLDE NASIL UYGULANIR?

Uygulayacağınız ürün her ne olursa olsun mutlaka öncesinde cilt temizliği yapılmış olmalıdır. Uygun bir jel temizleyici ile cilt iyice yıkandıktan hemen sonra yukarıda belirttiğimiz toniklerden cilt tipinize en uygun toniği seçerek bir pamuk yardımı ile cildinize sürmelisiniz. 

EVDE KOLAYCA HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ TONİK TARİFLERİ

ELMA SİRKESİ

Özellikle yağlı ciltlerin tercih etmesi gereken bu toniği elma sirkesi ve su karıştırılarak ortaya çıkar. 

LİMON TONİĞİ

Soda ve limon suyunun karışımından oluşan bu tonik yine akneli ve yağlı ciltler için uygundur. Toniği uyguladıktan sonra bir süre bekleyip ardından cildin durulanması gerekmektedir.

PAPATYA TONİĞİ

Yarım kilo suyun çerisinde bir miktar papatya kaynatılır. Soğumasının ardından bu suyu cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.