Cilt sağlığının kounmasında dış etkenlerin gücü de yok sayılamaz. Cilt mevsim değişiklikleri, hava değişimi, sinir stres, yediğimiz besinler gibi bir çok nedenden etkilense de aslında cildinizi yıpratan 5 temel kötü alışkanlık var. Bu 5 temel kötü alışkanlık cildin canlı ve parlak görüntüsünü alır ve geriye yıpranmış bir görüntüsü bırakır. İşte bu sağlıksız alışkanlıkları sıraladık;

CİLDİNİZİ YIPRATAN 5 SAĞLIKSIZ ALIŞKANLIK

1- SİGARA 

Sigaranın zararları herkes tarafından bilinir. Vücudumuzun her organına olduğu gibi cildimize olan zararları da oldukça fazladır. Cildimizdeki parlaklığı alır ve mat bir görüntü oluşmasına neden olur. Sigara kullanımı cildimizde kahverengi lekeler oluşturur, cildimizin kırışmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.

2- ALKOL

Vücudumuza zararlı bir diğer etmen ise alkol tüketimidir. Alkol vücudumuzun yenilenmesini sağlan A vitamininin yapısını bozarak cildin iyileşme sürecini yavaşlatır. Bu nedenle alkol, ciltte sarkmalara neden olur. Aynı zamanda alkolün cildi kurutucu bir etkisi vardır.

3- BESLENME

Doğru beslenmek hem cildimiz hem de sağlığımız açısından çok önemlidir. Aşırı yağlı, şekerli veya fast-food tüketimi cildin dengesinin bozulmasına neden olur. Şeker ise hücrelerin ihtiyacı olan besinleri alan bir maddedir ve ciltte kırmızı, kahverengi lekelerin oluşumunun başlıca sebeplerindendir. Bol su içmek cildiniz için çok faydalıdır.

4- MAKYAJ TEMİZLİĞİ

Cilt sağlığı için cildinize uygun makyaj malzemesi seçmeli ve kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Bilinmeyen ve güvenilir olmayan malzemelerin içerinde cildinize zarar veren maddeler içerebilir ve bu da cildinizin yapısını bozabilir. Gün içinde yaptığınız makyajı, gece uyumadan önce mutlaka temizlemeli ve ardından cilt bakımınızı yapmalısınız. 

5- GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMI

Güneş de cildimize karşı büyük bir tehdit unsurudur. Güneşin zararları etkenleri ne kadar görmezden gelinse de, aslında cildinize fazlasıyla zarar verir. Güneş koruyucuları sadece tatilde değil, her dışarı çıktığınızda kullanmanız gerekir. Özellikle bilinçsiz bir şekilde bronzlaşmak oldukça zararlıdır.