Çıban Nedir? Neden Olur?

Çıban, yılın belirli dönemlerinde görülen ve sivilceden daha zor geçen bir cilt problemidir. Çıban çıktığında iltihaplı şişlik, ağrı, zonklama ve kızarıklık gibi sorunlar görülür. Peki çıban nedir? Neden olur?

Çıban Nedir? Neden Olur?

Çıban, yılın belirli dönemlerinde görülen ve sivilceden daha zor geçen bir cilt problemidir. Çıban çıktığında iltihaplı şişlik, ağrı, zonklama ve kızarıklık gibi sorunlar görülür. Peki çıban nedir? Neden olur? İşte yanıtlar...

Çıban Nedir?

Çıban, deride bir anda oluşmaya başlayan kıl köklerinde ya da yağ bezesinde ortaya çıkan bakterilere bağlı olarak oluşur. Bu bakterinin kıl köklerine ve yağ bezelerinde oluşan girin stafilokok adlı bir bakteridir. Bir grup çıbanın bir araya gelmesi sonucu oluşan görüntüye ise kara çıban adı verilir.

Çıban Neden Olur?

Fazla kilolu olan insanlarda çıban çıkma olasılığı daha yüksektir. Uzun süre pantolonun katlandığı kemer yerinde sıkışan giysiler, çıbanın normal kiloda olan kişilerde de çıban çıkmasına sebep olabilir. Bununla birlikte ter, sürtünmeden dolayı oluşan tahriş de çıbanın sevdiği durumlardan biridir. Çok oturmak ve hareketsiz kalmak da çıban çıkmasına yol açar. Kişisel hijyen de oldukça önem taşır.

Diğer Nedenler:

-Kansızlık

-Yetersiz beslenme

-Vitamin eksikliği

-Tiroit hastalığı

-Sık sık terleme

-Şeker hastalığı

-Böbrek hastalığı

-Kanser


Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri