Özellikle kadınlar altın günleri gibi özel günlerde toplandıklarında sıklıkla tüketmeyi tercih ederler. Çekirdeğin içerisinde yüksek miktarda vitamin ve mineral bulunduğundan mükemmel bir şifa dostu kaynaktır. Çekirdek, sadece ticari amaçla değil, herkesin evinde fenomen atıştırmalık olarak da sıklıkla tercih edilen bir aparatiftir.

Uzmanlar, 'Helianthus Annuus' ismi olarak da bilinen çekirdek hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur. Çekirdek içesinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle ne kadar faydalı bir besin olarak tanımlansada, aşırı tüketiminde birçok problemide beraberinde getirmektedir. Peki aşırı çekirdek tüketimin insan sağlığına ne gibi zararları vardır? İşte herkes tarafından merak edilen o sorunun yanıtı... 

ÇEKİRDEĞİN ZARARLARI

Uzmanlara göre; evlerimizden eksik etmediğimiz aşırı çekirdek tüketimi, alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, alerjisi olan kişilerin çekirdek tüketirken çok dikkatli olması gerekir. Aşırı çekirdek tüketiminin insan vücudunda göstermiş olduğu alerjik belirtileri ise şunlardır: Ciltte aşırı kaşıntı, hapşırma, gözlerde kaşıntı, gastrit ve kusma... Aynı zamanda özellikle kadınların en büyük problemi olan sivilcelerin artışını da tetiklemektedir. Bu nedenle çekirdek tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir.

UZMANLARDAN ÇEKİRDEK HAKKINDA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

Evimizden eksik etmedğimiz kavrulmuş ve tuzlanmış çekirdeği sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Sofraların vazgeçilmezi olan salatalara, çekirdek eklendiğinde farklı bir tat katacaktır.

Şifa dostu çekirdekleri, pilavların ya da pişmiş sebze yemeklerinin üstüne serpiştirebilirsiniz.

Çekirdekler aynı zamanda çikolata, kek ve şekerleme yapımında da kullanılmaktadır.