Çoğunlukla ayaklarımız ödem nedeniyle oldukça şişmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek amacı ile yapılması gereken bir çok bakım uygulması vardır. Bu uygulamaların başında da buzlu su adeta imdadımıza koşmaktadır. Buzlu su ayaklar için de oldukça önemli bir bakım şeklidir. Bu kürün yararlarından bazıları şunlardır;

Şişliklerin nedeni yalnızca sıcaklara bağlıysa, el ve ayakların kalp seviyesinin üzerinde tutulması, ödemin geçirilmesinde etkili olur.

Soğuk uygulama, ödemin azalmasına yardımcı olur. Soğuk uygulama, buzlu su dolu bir kovanın içine el ya da ayakların 10 dakika batırılması şeklinde olabilir.

Ayaklar için ayak bileği eklemini sağa sola hareket ettiren egzersizleri önerilir. Ayrıca ayak uçlarından bileğe doğru hafif masaj uygulaması yararlı olabilir.

Uzun süre ayakta kalmak gerekiyorsa, sık sık parmak uçlarında yükselip alçalmak yararlı olur. Elleri sıkıp otuza kadar saymak ve sonra parmakları kapayıp açmak da şişkinliği giderir.

Ayak parmaklarınızın arasını masaj yapar şekilde ovarsanız bu da kan akışını sağlayarak ayaklardaki şişkinliğin oldukça hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.