Genellikle yeterince temizlenmeyen ciltlerde oluşan siyah noktaları önlemenin yolu cildimizi uygun aralıklarla ve doğru temizleyicilerle temizlemektir. Siyah noktalar sadece kötü göründükleri için değil, bulundukları alanda sivilce oluşumuna yol açtıkları için de önlenmesi gereken cilt sorunlarıdır.

Siyah noktalar kir yüzünden oluşmaz, bunu en başından belirtelim. Suratınızı takıntılı bir şekilde sürekli olarak fırçalayıp temizlemeye çalışmak, cildinizi kurutarak durumu daha da beter hale getirir. Çünkü cildiniz, yok olan yağı ikame etmek için daha çok yağ salgılar ve böylece bir kısır döngü içine girersiniz. Bu yüzden, gözenek soyma gibi birazdan vereceğimiz tariflerden bazılarını, haftada 2-3 kereden fazla kullanmayın.

KİL MASKESİ

Bentonit kili, başta ciltle ilgili olmak üzere birçok rahatsızlığı tedavi etmede yüzyıllardır kullanılan, mineral bakımından zengin iyileştirici bir maddedir. Moleküllerinin “elektrik yükü” sayesinde, suyla temas ettiğinde gözeneklerinizde biriken başta yağ olmak üzere bütün istenmeyen maddeleri dışarı atar. Maskeyi uyguladığınızda cildiniz bütün mineralleri emerken, kil de aynı zamanda siyah noktaları söker. Buna ek olarak genel cilt renginiz ve sağlığınız açısından önemli olan kan dolaşımını da olumlu yönde etkiler. Eğer cildiniz kuru ya da hassassa kili suyla karıştırabilir ya da elma sirkesini deneyebilirsiniz. Bu maskeyle, cildinizin kurudukça gerildiğini hissedeceksiniz. İsterseniz tamamen kurumaya bırakın isterseniz de tam kurumadan durulayıp sonrasında nemlendirin. Seçim size kalmış.

Kil maskesi için ihtiyacınız olanlar;

Kabaca 1 yemek kaşığı bentonit kili

Su ya da elma sirkesi

Yeterince yoğun ve yüze sürülebilecek duruma gelene kadar kili su ya da sirkeyle karıştırın. Daha sonra bu karışımı parmak uçlarınızla ince bir katman olacak şekilde cildinize yayın. Ne kadar kurumasını istediğinize bağlı olarak 10 ila 25 dakika bekleyin ve sonra ılık suyla durulayarak her zaman yaptığınız gibi cildinizi nemlendirin.

YUMURTA BEYAZI MASKESİ

Son derece kolay olan yumurta beyazı maskesi, geçici olarak gözeneklerinizi gererek siyah nokta oluşma riskini azaltır, aynı zamanda da mevcut siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar. Yumurta beyazı besleyici öğeler açısından da zengindir ve diğer ev yapımı maskelere göre biraz daha az kurutucu özelliğe sahiptir.

İhtiyacınız olanlar;

1 adet yumurta

Peçete ya da tuvalet kağıdı

Küçük bir kase

Temiz bir havlu

Yumurtanın sarısı ve beyazını ayırdıktan sonra yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra ince bir katman yumurta beyazını yüzünüze sürün. Bundan sonra izleyebileceğiniz iki adım var:

Peçete ya da tuvalet kağıdından bir parça kopararak yüzünüze sürdüğünüz yumurtanın üzerine kapatın. İlk katmanın kurumasını bekleyin. Dikkatli bir şekilde ikinci katman yumurta beyazını yüzünüzdeki peçetenin üzerine kaydırmadan sürün. Üçüncü katmana (isteğe bağlı) geçmeden önce kurumasını bekleyin. Maske kuruduğunda cildiniz gerilmiş olabilir, olması gereken de budur. Yüzünüzdeki peçeteleri çıkartın ve yüzünüzü herhangi bir kalıntı kalmayacak şekilde yıkayın. Kuruladıktan sonra her zamanki nemlendiricinizi kullanabilirsiniz.

Ya da bu uygulamaya alternatif olarak, peçete kullanmadan 3-5 katman yumurta beyazını, bir sonraki katmana geçmeden önce diğerinin kurumasını bekleyerek sürün. Unutmayın, eğer katmanların kurumasını beklemezseniz, maske işe yaramayacaktır.

BAL VE SÜTE GÖZENEK SOYMA

Hem balda hem de sütte, cilde iyi gelen birçok nitelik bulunur. Bal anti-bakteriyeldir ve sütteki laktik asit de cildin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Bu maskenin amacı ise, ikisini yapıştırıcı görevi görmeleri için karıştırmaktır.

İhtiyacınız olanlar;

1 yemek kaşığı organik çiğ bal

1 çay kaşığı süt

Temiz pamuk 

Organik çiğ balı bir yemek kaşığı sütle karıştırın ve mikrodalgada 5-10 saniye ısıtın. Daha sonra tekrar karıştırarak bu iki malzemeyi iyice birbirine yedirin. Sizin için uygun olan bir sıcaklığa geldiğinde, siyah noktaların üzerine ince bir katman halinde sürün ve kuru, temiz bir parça pamuğu yumuşak bir şekilde üzerine yapıştırın. Kurumasını bekleyin (işi sağlama almak için en az 20 dakika beklemeniz gerekebilir). Kuruduktan sonra pamuğu dikkatli bir şekilde yüzünüzden soyun. Soğuk suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra, nemlendirin.

TARÇIN VE BAL ŞERİTLERİ

İsmi lezzetli bir şekerlemeyi düşündürtse de, bal ve tarçın siyah noktalardan kurtulmak için harika bir karışım. Yapışkan özelliği ile bal, siyah noktaların ciltten sökülmesine yardımcı olurken, tarçın da kan dolaşımını artırır, böylece pürüzsüz, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

İhtiyacınız olanlar;

1 ölçü toz tarçın

1 ölçü organik çiğ bal

Temiz pamuk

Süreceğiniz bölgeyi kaplayacak bir karışım elde edecek kadar bal ve tarçını karıştırın. Siyah noktaların üzerine gelecek şekilde ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün ve üzerine de temiz bir pamuk şeridi koyun. Pamukları çıkartıp yüzünüzü yıkamadan önce 3-5 dakika bekleyin. Daha sonraysa nemlendirici sürmeyi unutmayın.

SUYLA YAPILAN GÜNLÜK SİYAH NOKTA BAKIMI

Gözenek soyma ve yüz maskesi gibi yöntemler harikalar yaratsa da, cildinizi kurutmalarını önlemek için haftada sadece birkaç kez kullanılabilirler. Eğer siyah noktalardan korunmak için her gün uygulayabileceğiniz bir bakım istiyorsanız, yapmanız gereken günde 1-2 defa yüzünüzü suyla yıkamak. Bu sayede, fazla sebum ve ölü deri gibi gözeneklerinizin daha büyük görünmesine neden olan şeylerin yüzünüzden atılıp temizlenmesini sağlamış olursunuz. Cildinizin, yüzünüzdeki kuruluğa uyum sağlamak amacıyla fazladan sebum üretmesini engellemek için de, sonrasında nemlendirici sürmeyi unutmayın. Sabah ve akşam ya da öğle öncesi ve akşam şeklinde 2 kere yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.

DAHA SIKI GÖZENEKLER İÇİN TONİK

Siyah noktalar oksijene tepki gösteren açık ve tıkalı gözenekler yüzünden oluştuğu için, gözeneklerinizi sıkılaştırıp küçültmeye çalışmak mantıklı olacaktır. Bunu yapabilecek maddelerden biri limon suyudur, fakat geçici olarak cildi biraz parlatır ve bu da güneşe karşı daha hassas olmanıza neden olur. O yüzden bu uygulamayı yazın yapmayı düşünüyorsanız, güneş kremi sürmeyi unutmayın. Eğer cildiniz hassassa, limon suyunu suyla inceltmeyi deneyebilirsiniz.

İhtiyacınız olan;

1 adet limon

Pamuk topları

Küçük bir şişe

Yüzünüzü yıkayıp kurutun. Limonu küçük bir şişenin içine sıkın ve bir pamuk topunu ıslatacak kadarını kullanın. Yüzünüzün sorunlu bölgesine haftada 3-4 defa yatmadan önce uygulayın. Uyandığınız zaman, yüzünüzü ılık suyla durulayın ve her zaman yaptığınız gibi nemlendirin. Şişeyi buzdolabında 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.Limon suyunun bazen batma yapabileceğini unutmayın.

 Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın