Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Havaların soğumasıyla birlikle ve bazı hastalıkların da etkisiyle burunla ilgili problemler yaşamaya başlayan kişilerin sayısı da haliyle arttı. Bu durum çok can sıkıcıdır ve çeşitli basit yöntemlerle giderilebilir.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı problemi yaşayan kişiler bu problemden nasıl kurtulabilir, burun tıkanıklığına ne iyi gelir, ne yapılırsa burun tıkanıklığı sorunundan kurtulursunuz, doğal yöntemler nelerdir,  bu konuları tek tek ele alacağız.

Yumuşak bir şekilde burnunuza zarar vermeyecek hafif dokunuşlarla parmağınızı burun deliklerine sokup hafif yukarı doğru kaldırıp burnunuzdan nefes alış verişi yapmaya çalışın. Bu yöntemle burun tıkanıklığı bir nebze giderilmiş olacaktır.

Yatış şeklinize dikkat edin. Tıkalı olan tarafın tersi yönde yatarsanız bu sizi rahatlatacaktır. Kesinlikle tıkanıklığı tamamen açar diyemeyiz ama rahatsızlığınızı azaltacaktır.

Keskin kokusu olan mentollü mendil, naneli şeker, mentollü şeker, naneli ve mentollü sakızlar, baharatlı yiyecekler burun tıkanıklığı durumunda size yardımcı olacaktır. Bu tür ürünleri tüketmeniz sonucunda burnunuz ciddi şekilde rahatlayacaktır.

Sıcak Uygulayın

Suyun faydaları saymakla bitmez, özellikle sıcak suyu birçok konuda size yardımcı olan hayat kurtarıcı rolündedir. Sıcak suyla yapacağınız duş da burun tıkanıklığına oldukça faydalı bir yöntemdir. Diğer yandan mentol, nane, limon gibi karışımları su ile kaynatarak içerek veya buharını burnunuza çekerek burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz.

Sıcak havlu ile de burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. Havluyu ütü ile ısıtıp yüzünüzü kapatın ve nefes alıp verin bir süre sonra burun tıkanıklığı açılacaktır.

Bu yöntemler geçici ve acil uygulayabileceğiniz durumlarda size yardımcı olacaktır. Asıl çözüm yöntemi ki tıkanıklığı bu yöntemlerle gideremediyseniz uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Uzman bir doktorun önereceği ilaç ve yöntemlerle kısa sürede burun tıkanıklığından kurtulacak ve normal yaşamınıza devam edeceksiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR