Yalnızca ayak bölgemizde görülen bu rahatsızlıkSadece ayakta görülebilen bünyon hastalığı göz ile kolaylıkla fark edilebilen bir hastalıktır. Bünyon rahatsızlığı meydana gelmeden önce ayağınızda belli başlı belirtiler vererek ortaya çıkabilir.

RAHATSIZLIĞIN BELİRTİLERİ

Ayaklarınızda çok fazla şişme sorunu yaşıyorsanız ve ayaklarınız sürekli ağrıyorsa ve ayak baş parmapınızdaki çıkıntı artık çok fazla belirginleştiyse bünyon hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz çoğalıyor demektir.

Bünyon oluşacak bölgede nasır ve yara gibi durumların görülmesi,
Ayak başparmağının hareketlerinde kısıtlanma ve başparmağı hareket ettirdiğinizde görülen aşırı ağrı,

Bünyon oluşumu ayak tendonlarına ve eklemlere uygulanan basıncın sonucunda meydana gelir. Yapılan araştırmalar Bünyanların çeşitli faktörlerden de meydana gelebileceğini ortaya çıkartıyor.İŞTE RİSK YARATAN O FAKTÖRLER

Kadınların sıklıkla yaptıkları hatalardan biri olan yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek ve ayağınızda deformeye sebep olacak ayakkabılardan kaçınmak gerekiyor. Bunların yanı sıra ciddi miktarda D vitamini eksikliği ve ayaklarınıza giydiğiniz ayakkabının ortopedik olmaması veya kadınların çoğunun vazgeçemediği topuklu ayakkabılar giymekten vazgeçememe durumu bu rahatsızlığınızı tetikleyerek ilerlemesine neden olacaktır.