Normalde yaz aylarında cildimizin güneşe maruz kalmaması için dışarı çıkılmadan önce mutlaka yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması şarttır. Eğer bunu yapmak için çok geç kaldıysanız ve güneş yanığı olduysa ciltte rahatsız edici sonuçları şimdiden hissediyor olmalısınız. İleriki dönemlerde çok daha zarar veren sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız güneşe çıkmadan önce mutlaka gereken tedbirleri alarak cilt kanseri ve benzeri ciddi sağlık problemlerine yakalanmak istemiyorsanız bu rutinleri alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Eğer güneş yanıkları ile birlikte mide bulantısı, terleme ve baş dönmesi gibi etkiler de görülüyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

GÜNEŞ YANIĞINI GEÇİRME YÖNTEMLERİ

Güneş yanığı olduğunda birçok farklı şekilde tedavi etmeniz mümkün olacaktır. Bu yanığın şiddetine bağlı olarak seçeceğiniz tedavi ile bir süre sonra cildiniz eski haline dönecektir.

Güneş yanıkları cildinizin ciddi oranda kurumasına yol açacağından yanık bölgeyi güçlü nemlendiriciler ile nemlendirmek gerekiyor. Eğer güneş yanığı olan bölgede su toplaması ya da ciddi oranda hasar var ise asla nemlendirici sürmemelisiniz. Eğer güneş yanığı hafif düzeyde ise nemlendirici uygulamanız uygun olacaktır. Doğal aloe vera içeren krem ve losyonlar yanığın etkisini sakinleştirmek için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra içeriğinde alkol bulunmayan parfümsüz ürünler tercih etmek daha sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanıza da yardımcı olacaktır.

Böyle bir durumda her yolu denediniz ama acınız hala aynı tazeliğinde ise hekiminize danışarak ondan gereken ilaç isimlerini alabilirsiniz. Asla kafanıza göre bir ilaç kullanmamalısınız. Vücut su kaybettiğinde de güneşin kötü etkilerine oldukça fazla yakalanma ihtimaliniz de artacaktır.