Bu Yöntemler Horlamayı Önlüyor!

Horlamak, yaşam kalitenizi oldukça olumsuz etkileyen bir davranış olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Yöntemler Horlamayı Önlüyor!

Horlama, nefes alma sırasında havanın dar bir alandan geçerken ses dalgalarında yaptığı titreşim olarak tanımlanıyor. Bu durum kişinin yaşantısını negatif yönde etkileyip yaşam kalitesini düşebiliyor.

Horlamayı önlemek ve tedavi etmek için tıbbi çözümler var ancak kendiniz önlem alçarakta bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

İşte horlamayı durdurmak isteyenlere özel çözüm önerileri…

Sırt üstü uyuduğunuzda dilinizin tabanı boğazınızın arka kısmına düşer ve nefes alırken zorlanmanıza sebep olur. Bu durumda horlama sesi meydana gelir. Yan tarafa doğru uyursanız bu durum gerçekleşmez ve daha rahat nefes alırsınız.

Aşırı kilonuz varsa akciğerleriniz hava alımını engeller bu durum sonucunda tıkanıklık oluşur ve horlama meydana gelir. Ancak bu durumda sadece horlama meydana gelmez. Aşırı kilolu insanların çoğunda uyku apnesi sorunu ortaya çıkmaktadır.

Ağız yoluyla nefes almak genellikle horlamaya neden olabilir. Bu nedenle uyumadan önce sık sık burnunuzdan nefes alın. Bu durum horlamayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Alerjen maddeler horlamanın en önemli nedenleri arasındadır. Bu nedenle yattığınız odayı ve nevresimleri sürekli yıkamanız gerekir.

Yatmadan en az 1 saat önce alkol, ağır yiyecekler ve asitli gıdalar tüketmekten kaçının. Özellikle alol boğaz kaslarını zorlayarak horlamanıza sebep olur.

Kaynak: Milliyet

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri