Genelde ayak başparmağında görülen batma,tırnak uzadıkça ve deriye batan kısım arttıkça tırnaklarının tümünde oluşabilir. Tuzlu su batan tırnağın enfeksiyon kapmasını önler ve yumuşamasına yardımcı olur. Ilık suya 2 çay kaşığı tuz atın ve ayaklarınızı suyun içinde 30 dakika bekletin. Bu işlemi her gün 2 kez uyguladığınızda ağrılarınızda geçecektir. Tuzlu su tırnakların oldukça yumuşamasına yardımcıı olmaktadır.

Halihazırda bir tırnak batması sorunu yaşıyorsanız, tırnağın deriyle birleştiği bölgeye dikkat etmeniz gerekir. Bunun içinde tırnağı kestikten sonra kenarlarını törpü ile düzleştirin. Tırnağın batan ucuyla deri arasına küçük pamuk yerleştirmek hem ağrıyı hafifletir hem de batığın ilerlemesini durdurur.

Tırnak batığında batan deri ne kadar sert olursa, ağrı da o kadar artar. Bunu önlemek içinde batığı yumuşak tutarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Batığı yumuşatmak için çay ağacı yağı etkilidir. Çay ağacı yerine bebe yağı veya zeytinyağı da tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız yağı tırnak ve çevresine iyice yedirerek sürün bu şekilde 1-2 saat bekleyin. Özellikle gün içerisinde bu sorunun devam edip etmediğini siz de takip edebilirsiniz.