Vücudumuzdaki tüm hücreler, salgılarla ya da ölürken kan dolaşımına bilgiler verirler. Kanser hücrelerinin de vücudumuzda bu şekilde çalışan hücrelerden hiçbir değişikliği yok. Bu durum da kanser hücrelerini fark etmenin yeni bir yolu yeni bir yolu olduğu anlamına geliyor. İşte spesifik hücre bilgilerine bakacak olan bu yeni kan testi, yüksek bir doğruluk payı ile farklı kanser türlerini semptomlardan(belirtiler) yıllar önce tespit edebilecek.

Araştırmacılara göre, ileride acı veren biyopsiler ve fiziksel muayeneler yerine basit bir kan testiyle tüm rutin sağlık kontrollerimizi yapabileceğiz. Kanser gibi ölümcül hastalıklar da daha başlangıç derecesinde teşhis edileceği için hastaların hayatta kalma ihtimalleri yüksek olacak. Böylece binlerce hayat kurtarılmış olacak.

CİDDİ DÜZEYDE İLERLEME


Bazı kanser türlerinin belirtilerinin çok hafif seyretmesi ve başka hastalıklarla ayırt edilememeleri nedeniyle erkenden teşhis edilebilmeleri oldukça güçtü. London Institute of Cancer Research (Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü) ve Londra Royal Marsden hastanesinden Dr. Nicholas Turner’ın dediğine göre, eğer bu yeni test; yumurtalık, akciğer ve pankreas kanserlerini şu an olanın yarı aşamasında tespit etse bile bu tıp dünyasında ciddi bir ilerleme anlamına geliyor. Kanser dünyası şu aşamada bu testlerin potansiyelinden oldukça heyecanlı durumda. Fakat bu hedefler gerçekleştirilebilecek mi henüz belli değil.