Uzmanlar, alerjik reaksiyonlarla alakalı özellikle hayvanlar üzerinde yaptıkları araştımalarda alerjik reaksiyonu olan canlıların astım tedavisinde gen tedsvisiyle olumlu sonuç alabildiklerini kanıtladılar. Bir grup hayvan üzerinde yapılan deneyler sonucunda olumlu sonuç alınmasıyla birlikte bu hastalığı taşıyan kişilere de umut kaynağı oldular.

Bağışıklık hücrelerine doğrudan etkisinin fark edildiği gen tedavisi sonucunda farklı bir yöntem belirlendi. Bu yönteme göre bilim adamları alerjik tepkimeleri hücreler içerisinde yer alan bağışıklık hafızasının dasilinmesiyle tamamen yok olacağını keşfettiler. Hayvanlar üzerinden alınan kan hücreleriyle içeriğinde barındırdıkları protein yapısını düzenleyen bilim adamları alerjiye yol açan proteini onarıp hücreye tekrar enjekte etmişlerdir. Herhangi bir tepkimeye uğramadan hücreye enjekte edilerek sonuçlanan deneyde oldukça büyük bir gelişme kaydedilip bağışıklık sistemini düşürmeden bu hastalığa şifa olacak bir yöntem bulmuşlardır.

Uzmanlar bu deneylerin insanlar üzerinde de olumlu tepki vermesi halinde bulunacak tedavi yöntemlerinin daha fazla gelişmeye olanak sağlayacağını ve bu rahatsızlıklardan şikayetçi olan insanların dertlerine son bulacağını belirttiler. Araştırma sonuçları bir çok dergi ve gazetede bilgi amaçlı yayınlandı.