Diyabet yani şeker hastalığı aslında bir damar hastalığıdır. Damar ağı bakımından zengin olan kalp, böbrek ve göz gibi organlar diyabet hastalığından daha fazla etkilenmektedir. Diyabet sonucu damar çeperlerinin daralması kan akışını azaltmaktadır.

Büyük bir iş gücüyle çalışan kalp kası, damar yoluyla gerekli kanı alamadığı zaman hasar görmekte ve gücü azalmaktadır. Kalp yetmezliği yaşanmasına neden olan bu tablo ile birlikte diyabet aynı zamanda yüksek tansiyona da sebep olmaktadır.

Diyabet hastalığının temel sebeplerinden bir tanesi de günlük alışkanlıklarınızdır. Özellikle günlük olarak plastik kaplardan yiyeceklerinizi tüketiyorsanız bu alışanlığınızdan hemen vazgeçmeniz gerekiyor. Özellikle içeriğindeki maddelerden ötürü sıcak yemek bulunan bu kaplar bir çok zararlı maddenin de oluşmasına sebep olmaktadır. Bu tür durumlarda cam kapların kullanımı daha sağlıklı olduğu gibi plastik akpların içerisine konulan sıcak yemeklerin bu kaplardaki zararlı maddeleri daha etken bir hale çevirdiği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu kaplardan çıkan maddenin vücutta oluşan glikoz miktarını arttırarak diyabet hastalığını da tetiklediği görülmüştür. Özellikle plastik akpların içerisine giren sıcak yemeklere karışan bu zehirli maddeler sadece diyabet hastlığını tetiklemiyor bunun yanında tüm vüzuda da zarar veriyor.