Besinlerin gücü vücudumuzdaki bir çok hastalığa sebep olmakla beraber bazı hastalıklara bitkisel bir deva niteliğinde olmaktadır.

İçerdiği vitaminler sayesinde sinirler, cilt ve saçlar için çok yararlı. Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir antioksidan deposudur. Ayrıca içeriğinde yüksek oranda A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. 

Mangodaki ana gıda maddesi şekerdir. Ham mangonun üzerinde biraz tuz serpip yemek yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır. Yaz aylarındaki içecek tercihlerimizde farklı bir tat olarak denenebilir.

Meyvelerde ekşimsi tat veren tek madde C vitamini değil. C vitamini kivide çok fazla miktarda bulunuyor. Kivi birçok kanser çeşidinin tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Kivideki lif oranı yüksektir. Lif oranı yüksek olunca su tutma kapasitesi de yüksek oluyor. Buna bağlı olarak bağırsakları çalıştırması ve kabızlığı önlemesi ayrıca önemli bir özelliğidir.

Sodyum ve magnezyum başta olmak üzere kalsiyum, demir gibi birçok minerali de normal bir meyveye göre daha yüksek oranda bünyesinde bulunduruyor.