Kola tüketimi özellikle çocuklar ve gençler tarafından yoğun olarak gerçekleştirilse de reklam kampanyaları, uygun fiyatlar ve değişen alışkanlıklar neticesinde yaşı ilerlemiş kişiler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Ancak çok sevilen bu içeceğin vücudumuza verdiği zararlar da bir o kadar çok. Kolanın yararları olmamakla birlikte zararlarını da saymakla bitiremiyoruz. Bu zararların yanı sıra  bir de vücudunuzda felç riskini tetiklemektedir.

Bu içeceklerin sürekli tüketilmesi halinde bunama ve felç riskini de kat kat arttığını orta koydular. Uzmanlar 7 yıl boyunca kolanın yarattığı zararları araştırarak bu içeceğin tüketilip tüketilemeyeceğini araştırmalar ışığında açıklamışlardır.

İçerisinde bulundurduğu kimyasalların yanı sıra zararlı zehir maddeleri de rastlanan kolanın içeriği insanlar üzerinde çeşitli hastalıklar doğurmakla birlikte hiç geçmeyecek ve sürekli yaşamak zorunda olacağımız fiziksel rahatsızlıklara da davetiye çıkarıyor. Yapılan bu araştırmalar sonucunda, yaş ve yapılan egzersizinde bu hastalıkları etkileyen faktörler arasında yer aldığı söyleniyor. Bu hastalıklardan biri de sürekli felçli kalma durumu. Felç rahatsızlığına yakalanma riski çok fazla olduğundan bu içeceği tüketmemeye fazlaca önem gösterilmesi gerekir.