Salatalık içeriğinde yer alan büyük miktarda su oranıyla vücudumuz için çok iyi bir antioksidan görevi görmektedir. Özellikle zayıflamak isteyenlerin yaz aylarında bol bol tüketmesi gereken salatalık cilt güzelliğine de oldukça fayda sağlamaktadır. Salatalığın detoks programlarında da vazgeçilmez sebze olarak kullanılması arındırıcı bir etki gösterdiğinin bir kanıtıdır. Bu yararları sağlayan bir sebzenin sofralarda salataların içerisinde yer almaması da imkansızdır.

Tırnak sağlığına oldukça etkili olan bir besin olmakla beraber saç bakımında da saçların oldukça hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Göz altında oluşan şişliklerin ve göz altı morarmalarının da ciddi bir şekilde önüne geçen bu sebze sayesinde cildimizde istenmeyen o görünümden uzaklaşmak oldukça kolaydır. Ağız sağlığına da oldukça etkili olan bu sebze ağızda oluşan kokuları da önelemektedir.
Salatalık cildiniz için de oldukça etkili bir kür haline gelebiliyor. Özellikle yoğurtla karıştırdığınız salatalığı yüzünüze maske olarak uyguladığınızda oldukça etkili sonuçlar almak mümkündür. Bunun yanında salatalığın suyu da cildinizdeki gözeneklerin sıkılaşması adına oldukça iyi bir tonik görevi görmektedir.