Bu Besinlerin Tüketimine Dikkat!

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sebze ve meyve çeşitliliği artmaya başladı. Ancak bu sebze ve meyveler arasında yer alan bazı besinleri tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Uzmanlar, içeriğinde bulunan früktoz miktarından dolayı bazı meyvelerin tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.

Bu Besinlerin Tüketimine Dikkat!

Bu Besinlerin Tüketimine Dikkat!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Tekay, “Eğer herhangi bir kronik hastalığınız yoksa bütün meyvelerden ölçülü miktarda tüketmeyi öneriyoruz. Ancak bazı meyvelere dikkat edilmesi gerekiyor. Karpuz, incir ve üzüm, bu üçü çok fazla früktoz içerdiği için fazla tüketimini önermiyorum” diye konuştu.

İÇERİĞİNDE FRÜKTOZ BULUNAN MEYVELERE DİKKAT!

Özellikle yaz aylarında serin serin tüketmesi güzel olan meyvelere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Tekay, “Eğer herhangi bir kronik hastalığınız yoksa bütün meyvelerden ölçülü miktarda tüketmeyi öneriyoruz. Ancak bazı meyvelere dikkat edilmesi gerekiyor. Karpuz, incir ve üzüm, bu üçü çok fazla fruktoz içerdiği için fazla tüketimini önermiyorum. Kan yağlarında artışa neden olup insülin direncini bozabiliyor. Bu yüzden bunları ölçülü miktarda tüketilmesini istiyoruz. Üzüm diğer meyvelere göre 30-50 kat daha fazla antioksidan içerirken üzüme özellikle diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekmektedir. Yüksek miktarda fruktoz içerip aynı zamanda yüksek glisemik indeksi olduğu için diyabet hastalarında problem oluşturabiliyor. Bunun yerine diyabet hastalarına yeşil erik öneriyoruz. Yeşil eriğin hem çözünür posa miktarı fazladır hem de glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinde ani oynamalar yapmaz” dedi.

ÖDEM ATIYOR, MİGREN ATAKLARINA KARŞI KORUYOR!

Ödem sorunu yaşayan ve hipertansif olan kişilerin 'sarı meyve grubu' adı verilen şeftali, kayısı, kavun ve muz gibi meyveleri tüketmeleri konusunda öneride bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tekay, ödeme iyi gelen bir diğer meyvenin de kiraz olduğunu hatırlatarak, “Sapından kendisine kadar bol yararı olan kiraz, yüksek demir içeriği sayesinde kan yapımını desteklerken migren ataklarına karşı da koruyucudur. İçinde bulunan 'kuarsetin' maddesi ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve alerjik hastalıklara karşı korur. Aynı zamanda kadınlarda regl dönemlerinde oluşan şişkinliğin giderilmesine de yardımcıdır. Bu dönemde yine sıcaklardan dolayı bulantı, kusma, tansiyon, hipoglisemiler ve ödem görülebiliyor. Tansiyon ve ödem gibi problemler için özellikle tuzlu yemeyi önermiyorum. Bol su tüketimini ve özellikle günde yaklaşık 2.5 litre su tüketimini öneriyoruz. Bu şekilde hem yeni normalleşme döneminde hem yaz sıcaklarında dikkat ederseniz bedeninize iyi bakmış olursunuz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR