Uzunca bir süre yapılan araştırmalar sonucunda şekerin vücuda bir çok zararı olmasının yanı sıra beyin içerisindeki bazı sinirlere de oldukça zarar verdiği bilinmektedir. Özellikle içeriğinde az da olsa şeker barındıran her besin sağlığımız için oldukça zararlı olmaktadır.

TRANS YAĞLARDAN UZAK DURUN!

Trans yağların da beyne oldukça zararı olduğunu belirten uzmanlar bu yağlara örnek olarak margarinin kullanımını sınırlamak gerektiğini belirttiler. Önceden pişirilmiş gıdalar da en az kızarmış gıdalar kadar sakıncalı; çünkü merkezi sinir sistemine zarar veriyor. ilerleyen yaşlarda Alzheimer’a da neden olabiliyor.

ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN!

Şeker kadar tüketmememiz gereken üç beyazdan biri olan tuz da sağlığa oldukça zarar vermektedir. Tahılların tamamının beyin fonksiyonlarına zarar verdiği biliniyor. Bunların yerine tam tahıllı veya kepekli ürünler tüketmek sağlığa yararlı bir şekilde beslenmemize de yardımcı olacaktır.

Özellikle işlenmiş zararlı etler olarak bilinen salam, sosis ve sucuk tüketimi kas sistemine zarar verdiği gibi beyin fonksiyonlarını da aynı derecede etkilemektedir. Bu zararlı etkileri göze alındığında sağlığımız için bu gıdaların tüketilmesi de yanlış bir seçimdir.