Öncelikle kalple ve diğer iç organlarımızla aynı renklere sahip mor renki meyve ve sebzeler kalp hastalıkları ve karaciğerlerimiz için oldukça faydalı besinlerdir. Hastalıklardan koruyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Bu besinler vücudunuza sağlık katarak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayarak sizi hastalıklara karşı korumaktadır. İşte o meyve ve sebzeleri sizler için sıraladık:

MOR MEYVELER

İçeriğinde fazlaca antioksidan barındıran çilek, ahududu, üzüm gibi meyveler vücut enerjinizi sağlayarak sizi hastalıklara karşı korumaktadır. Özellikle kara üzüm romatizmayı önleyici doğal bir ilaç olarak bilinmektedir.

MOR SEBZELER

Mor sebzeler arasında mor kuşkonmaz da oldukça etkili ve yararlı bir besindir. Kalp hastalıklarına oldukça etkili. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde kalp rahatsızlıklarına birebirdir. Obezitede büyük etkisi bulunan bu kalp dostu sebzelerin de diyet listenizde yerini alması gerekiyor. Bu besinler uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda birçok kanser türünün yenilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yararlı besinlerin göz sağlığına da oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle çocuklara beyin gelişimleri için bol bol yedirilmesi gereken bu besinler hafızayı güçlendirici etkilere de sahiptir.