Bazı besinler ısındığında besin değerlerini yitirmesiyle bilinirler. Özellikle sebze ve et yemeklerini ikinci defa ısıtmak sağlığa oldukça zararlı olmakla birlikte besin değerlerinin de kaybolmasına sebep olmaktadır. Bu besinlerin yararlı olduğu için tüketilmesi aslında vücudumuza faydadan çok zarar vermektedir. Bu sebeple ısıtıldığında besin değerlerini yitiren ve sağlığa zarar veren o besinleri sizler için sıraladık;

PATATES

Mutfakta sıklıkla tükettiğimiz patatesi oda sıcaklığında bırakmayın. Çünkü oda sıcaklığında bekleyen patateste "botilizm" adı verilen bakteri oluşur. Bu bakteri oldukça tehlikelidir. Bu sebeple artan patatesli yemekleri hemen buzdolabına koyun.

TAVUK

Tavuk, protein bakımından oldukça zengindir. Ancak ısıtıldığında kötü sonuçlar doğurabilir. İkinci kez ısıtılan tavuk sindirim sıkıntılarına sebep olabilir.

YUMURTA

Saydıklarımız arasında en tehlikeli olanlardan… Asla ikinci kez ısıtmayı denemeyin. Yeniden ısıtılan yumurtanın protein yapısı parçalanır. İkinci kez ısıtılıp yendiğinde, sindirim sistemini alt üst ederek zehirlenmeye neden olur.

MANTAR

Tavuk gibi mantar da ikinci kez ısıtıldığında protein kompozisyonunda bozulma oluşur. Bu bozulma sonucunda zehirlenme ihtimali oldukça yüksektir.