Bu Besinler Damar Tıkanıklığını Engelliyor

Bazı besinler vücut için kilit görevi görmektedir. Bu besinler daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Bu nedenle vücut kendini daha iyi temizler, damarlarda plak oluşumunu engeller ve kan dolaşımı daha düzgün olur. Peki, damarları temizleyen besinler hangileridir? Antioksidan açısından zengin besinler neler?

Bu Besinler Damar Tıkanıklığını Engelliyor

Bu Besinler Damar Tıkanıklığını Engelliyor

Diyetisyen Deniz Zünbülcan bazı besinlerin vücut için antioksidan etkiyi daha fazla gösterdiğini belirterek, bunun vücudu daha iyi temizleyeceğini ve damar tıkanıklığını önleyeceğini vurguladı. Dyt. Zünbülcan bu besinleri şöyle sıraladı…

SARIMSAK

Sarımsağın içeriğinde birçok kimyasal bulunmakta. Bunlardan en önemlisi allisin'dir. Bunun yanı sıra A, B1, B2, B, C vitamini ve çeşitli mineraller içermektedir. Ayrıca vücutta önemli antioksidan olan glutatyonun üretimini de artırır.

NAR

Ulusal Bilimler Akademisi bildiriler kitabında yer alan bir araştırmaya göre narın yüksek antioksidan kapasitesi nitrik oksit üretimini artırır. Bu durum da kan akışını ve arterlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

ZERDEÇAL

Damar sertleşmesinin engellemeye yardımı olan en önemli maddeyi: iltihaplanmayı azaltan 'curcumin' maddesini içermektedir.

Fransız bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre 'curcumin', damarda yağ birikimini yaklaşık yüzde 26 oranında azaltır.

ZEYTİNYAĞI

Besleyici değeri oldukça yüksek olan zeytinyağı, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum minerallerini ve omega-9 doymamış yağ asidini içerir.

YABAN MERSİNİ

Antosiyaninler gibi antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Antosiyaninler, oksidatif strese ve inflamasyona iyi gelerek kan damarlarının sağlığını koruyor.

Yapılan araştırmalar, yabanmersini ve diğer kırmızı meyvelerin tüketilmesinin kalp hastalığı riskini azalttığını ortaya koydu.

BROKOLİ

Brokoli atardamarlarda plak oluşumunun engellenmesini sağlar. Antioksidan olan C ve E vitaminleri açısından etkili bir kaynaktır. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar.

YEŞİL ÇAY

Özellikle strese karşı etkili olmasıyla bilinen yeşil çay, kalp ve damar dostudur. Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu çayı günde bir bardak olacak şekilde düzenli tüketmek, damar sağlığı için önemlidir.

YULAF

Lif deposu olan yulaf, düzenli bir tüketildiğinde kalp ve damar yollarını temizler. Aynı zamanda kolesterolü düşüren yulaf, özellikle öğlen yemeklerinde tüketildiği zaman sağlık için son derece faydalıdır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR