Bu Besinler Beyin Sağlığını Alt Üst Ediyor!

Yediğimiz besinler tüm vücudumuzu etkilerken, beyin sağlığımıza da çok ciddi mana da zarar veriyor. Peki bu besinler hangileri?

Bu Besinler Beyin Sağlığını Alt Üst Ediyor!

Beyin sağlığına zarar veren besinler nelerdir? Yediğimiz besinler tüm vücudumuzu etkilerken, beyin sağlığımıza da çok ciddi mana da zarar veriyor. Bu besinler nelerdir?

BEYİN SAĞLIĞINA ZARAR VEREN BESİNLER

Şeker ve şeker ürünleri; uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere neden olur. Bunun yanında hafızayı da zayıflattığı bilinmiştir. Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.

Alkol; Alkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir. Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

Fast food; Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete problemlerine sebep olmuştur.

İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar; Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna sebep olur. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri