Stresli olduğunuz zamanlarda bağışıklık sisteminiz de zayıflar. Bu da hastalık kapmaya açık olduğunuz anlamına gelir. Çay içerek, sıcak bir banyo yaparak ve meditasyon yaparak kendinizi stresten uzak tutabilirsiniz.

Özellikle toplu taşıma araçlarına bindikten veya markete gittikten sonra ellerinizi yıkamak ve temiz tutmak sizi hastalıktan koruyabilir.

Ellerinizi yıkamanız kadar kıyafetlerinizi temiz tutmanız da önemli. Özellikle hastalanacağınızı hissettiğiniz dönemlerde giydiğiniz bir kıyafeti doğrudan çamaşır makinesine gönderin.

Vücudunuzun savunma sistemini harekete geçirmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapabileceğiniz bir diğer şey, uyumak. Uyku tek başına soğuk algınlığına yakalanmanızı önlemese de vücudunuzun onarılması için ona zaman tanır.

Egzersiz yapmak da vücut direncinizi kuvvetlendiren faktörlerin başında gelir. Ancak kendinizi halsiz hissediyorsanız ve kaslarınızın ağrıdığını düşünüyorsanız size tavsiyemiz, kendinizi yormamanız.

Vücudunuzu hastalıklardan koruyacak yararlı besinlere yönelebilirsiniz. Turunçgil tüketmek veya içtiğiniz çaya biraz zencefil ve limon eklemek etkili olacaktır. Eğer boğazınızda bir kaşıntı durumu başladıysa da yapmanız gereken tek şey dinlenmek ve vücudunuzu olabildiğince sıcak tutmak olacaktır.