Bu Alışkanlıklar Sırt Ağrısına Neden Oluyor

Sırt ağrısı hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir sağlık sorunudur.

Bu Alışkanlıklar Sırt Ağrısına Neden Oluyor

Bu Alışkanlıklar Sırt Ağrısına Neden Oluyor

Sırt ağrısı hayatınızın her alanında verimliliğinizi düşürecek bir sağlık sorunudur. Günlük hayatta yaptığınız hatalı davranışlar sırt ağrısı problemiyle karşılaşmanıza sebep olabilir. İşte o davranışlardan bazıları…

YÜRÜRKEN KAMBUR DURMAK

Yürüyüş, edinebileceğiniz en sağlıklı alışkanlıklardan biridir; bununla birlikte, kambur yürümek her zaman problem yaratır. Yürürken başınızı aşağı sarkıtıp, omuzlarınız öne düşük bir şekilde yere mi bakıyorsunuz? Duruşunuz doğal olmalıdır; başınız, boynunuz, sırtınız ve bacaklarınızın hizasıyla vücudunuzun tüm parçaları arasında bir denge sağlamanız gerekir. Genel vücut pozisyonunuz iyi değilse, bu duruş başlarda rahatsız edici ve biraz da acı verici gelebilir. İlk başta yaşadığınız rahatsızlığa rağmen, bu kötü alışkanlığı yavaş yavaş değiştirmeye çalışın. Birkaç hafta içerisinde, doğru bir şekilde durmanın kolaylaştığını fark edeceksiniz.

SIRTINIZDA ÇOK FAZLA AĞIRLIK TAŞIMAK

Ağır kol çantaları, sırt çantaları, bavullar ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlar, sırt ağrısının arkasında yatan ana nedenlerden birkaçıdır. Sadece ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza alın ve taşımak zorunda kalacağınız ağırlıklar konusunda gerçekçi olun. Omuzlarınızdan birinde bir çanta taşımak yerine, toplam ağırlığı her iki omuza eşit dağıtmak adına sırt çantası kullanmaya çalışın. Çok sayıda eşya taşımak zorunda kalırsanız, her iki omuz arasında paylaştırılan yükü dengelemek için, ağırlığı iki veya üç çantaya bölün. Eşyalarınız çok ağırsa, tekerlekli bir bavul kullanmaya çalışın.

HAREKETSİZ BİR YAŞAM TARZI

İş ya da okul için olsun, muhtemelen zamanınızın çoğunu mola vermeden oturarak harcıyorsunuz. Her saat başı ya da bir buçuk saatte bir, en az bir kez 10 dakikalık bir mola vermeniz gerekir. Eğer elinizdeki iş üzerine çok fazla odaklanan ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayan biriyseniz, size bu molaları hatırlatması için alarm kurun. Ayrıca, bu 10 dakikalık molalar sırasında, kan akışını sağlamak için ayağa kalkmaya, esnemeye ve bazı egzersiz hareketleri yapmaya çalışın. Kısa bir yürüyüş için dışarı çıkabilir ya da bahçenizde biraz dolaşabilirsiniz.

KÖTÜ BİR VÜCUT POZİSYONUYLA OTURUYORSANIZ

Günün çoğunu oturarak geçiriyorsanız eğer sırtınızı dikleştirin ve koltuk ya da sandalyenin arkasından tamamen destek alın. Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının; ayaklarınız yere düz basarak oturduğunuzdan emin olun. Omuzlar geride, çene yukarıda ve boyun düz olmalıdır.

ARABADA FAZLA ZAMAN GEÇİRİYORSANIZ

Araba kullanırken koltuğunuzu mümkün olduğunca dik tutun. Doğru konumda oturmak ve sırtınızı sandalyenin arkasına yaslamak hakkında bahsettiklerimizi unutmayın. Gerekirse boynunuz için bir yastık kullanın. Bazı otomobillerin boyun desteği çok alçaktır. Eğer sizin aracınızda için de durum buysa, ayarlanabilen ekstra bir tane destek edinin ya da boynunuza adapte olabilen bir yastık satın alın. Mümkün olduğunca yürüyün. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda her seferinde araba kullanmak yerine yürüyüşe çıkın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR