Boyun bölgemizdeki deri, tıpkı göz çevresindeki kadar hassas ve narin bir yapıdan oluşuyor. Bu yüzden yağ ve ter bezleri de daha yoğun bir bakıma gereksinim duyuyor. Günlük boyun temizliğinde, yumuşak ürünlerin yanı sıra nemlendirici ya da hassas ciltler için geliştirilmiş maskeleri tercih edebilirsiniz. Bunların dışında, boyun bölgesini güzelleştirmenin bir diğer yolu da sıcak-soğuk duşlardır. Kırışıklıkları önlemeye yarayan nemlendirici ürünler ise; sadece yüze değil, boyun bölgesine de rahatlıkla kullanılabilir.

BOYUN EGZERSİZİ

Vücudunuza krem sürerken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, kremin emiciliği olmalıdır. Cilt tarafından kolaylıkla emilebilen ürünler kan dolaşımını hızlandırıyor ve hassas derinin tahriş olmasını önlüyor. Kişiye göre değişen boyun yapısı farklılık gösterse de, kozmetik ürünlerinin etkisini güçlendirmek için bazı küçük egzersizleri bilmekte fayda var. Bunun ilk adımı dik durmayı öğrenmek. Nasıl mı?

Sırt dümdüz, omuzlar geriye ve çene yukarı. Oysa omuzları düşürüp başınızı boşluğa bıraktığınızda kendinizi çok daha rahat hissediyor olmalısınız. Sağlıklı yaşlanmak için ise dik durmayı öğrenmek şart. Dik durmadığınız zaman uzun vadede ciddi sırt ağrıları çekebilirsiniz.

Boyun, sadece çok az kemikle dengelendiğinden, dik bir duruşun gerçekleşmesi karmaşık bir kas sistemi sayesinde gerçekleşiyor. Siz de özel birkaç boyun egzersizi ile kaslarınızı güçlendirebilir ve dolayısıyla da duruşunuzu düzeltebilirsiniz.

BOYUN KIRIŞIKLIĞINA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Teorik olarak, cildimiz doğduğumuz andan itibaren yaşlanmaya başlar. Doğal bir yaşlanma sürecini hızlandıran bazı faktörler vardır. Mesela güneş ışınları, sigara dumanı, hava kirliliği, yanlış beslenme alışkanlıkları ve stres cilt yaşlanmasını hızlandıran etkenlerdendir.