Kemiklerin içerisine çivi yerleştirlerek yapılan bir ameliyat türü olan boy uzatma ameliyatı özellikle kemik içinde enfeksiyon bulunan hastalar için gerçerli değildir. İçerisine çivi yerleştirerek yapılan bu operasyonlar bu yöntemi, sorun olmayan uyluk ve kaval kemiği uzatmalarında tercih etmektedirler. Çok da nadir görülen bacak kemiklerinin içerisine çvi yerleştirilmesi az da olsa bir risk taşımaktadır.

Bacaklarda kullanılan çivi yöntemi bacak boyunu uzatark boyunda buna bağlı uzamasına yardımcı oluyor. Herhangi bir riski bulunmayan bu operasyonun boy uztma kapasitesi en fazla 10 cm olmaktadır. Kemik yapısına göre de değişen bu boy ölçüleri kişiden kişiye değişmektedir.

Özellikle boy ameliyatı olacak kişilerin operasyon öncesinde bir form doldurmaları gerekmektedir. Ameliyatın sonucunda oluşacak olan risklerin yazdığı bu formun hasta tarafından imzalanması zorunludur. Operasyon öncesi detaylı olarak bilgilendirilen hastalar sonrasında estetik operasyona geçmektedirler. Bu durumda oldukça riskli görülen operasyonların hastanın bilinçli bir şekilde geçirmek istediklerine emin olunmalıdır. Ameliyat sonrası ise eklemlerin yerine oturması ve kemiklerin içindeki maddelere alışabilmesi adına egzersiz yapılması iyi olacaktır.