17 Eylül 2019
  • Istanbul 28°
  • Ankara 27.22°
  • Izmir 29°
İmsak 05:13
Güneş 06:39
Öğle 13:04
İkindi 16:33
Akşam 19:19
Yatsı 20:39
BIST101.521
Dolar5,705
Euro6,3052
Altın275,3918

Boğaz Ağrısını Geçirecek 5 Tavsiye

Soğuk algınlığının en önemli belirtisi boğaz ağrısıdır. Bazen başka sebepleri olsa da her durumda acı veren bir durumdur. İlk yapılması gereken şey ise boğazı rahatlatmaktır. Bunun için yapmanız gereken birkaç tavsiyemiz var.

Boğaz Ağrısını Geçirecek 5 Tavsiye

Soğuk algınlığının en önemli belirtisi boğaz ağrısıdır. Bazen başka sebepleri olsa da her durumda acı veren bir durumdur. İlk yapılması gereken şey ise boğazı rahatlatmaktır. Bunun için yapmanız gereken birkaç tavsiyemiz var. İşte detaylar...

ANTİENFLAMATUARLAR

Boğaz ağrısı için en etkili tadavilerin başında steroidal olmayan antienflamatuarlar gelir. Ağrı kesici olan antienflamatuarlar boğaz ağrısını ve şişliği azaltır. Ayrıca ateşi düşürür.

TUZLU SU GARGARASI

Yapılan araştırmalar gün içinde yapılan tuzlu su gargarasının boğazdaki şişliği azaltabileceğini ve mukusu gevşeterek tahriş edici maddeleri ve bakterileri temizler.

PASTİLLER VE SPREYLER

Öksürüğü engelleyen pastilleri emmek, tükürük üretimini uyardığından boğazınızı nemli tutmanızı sağlayacaktır. Bunu basit şeker de yapabilir. Aynı şekilde spreyler de serinleten pastillerle aynı etkiyi gösterir. Aktif maddeleri fenol ve antibakteriyel özelliklere sahip antiseptik spreyler boğazınızdaki acıyı geçici olarak da olsa hafifletebilirler.

ÖKSÜRÜK ŞURUBU

Öksürük şurupları da ağrılarınızı hafifletmeye yarayacaktır. Eğer çalışıyorsanız içeriğinde sizi uyutabilecek bileşenlerin olmamasına dikkat etmelisiniz.

SIVI TÜKETİMİ

Doktorlar hasta olduğunuzda boğazınızın tahrişi arttığından ve iltihaplanmaya karşı sıvı tüketimini önerir. Çünkü yeterli miktarda sıvı tüketmek mukoza zarlarını nemli tutuyor ve vücut alerjenlere karşı çok daha iyi mücadele ediyor. Bu nedenle tavuk suyundan saf suya her türlü sıvıyı bol bol tüketin.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri