Boğaz Ağrısını Dindiren Bitki Çayları!

Boğaz ağrılarını hafifletmeye, boğazın yumuşamasına ve iltihabın giderilmesine yardımcı olan bitki çaylarını sizin için bir araya getirdik. İşte boğaz ağrısını dindiren bitki çayları…

Boğaz Ağrısını Dindiren Bitki Çayları!

Boğaz Ağrısını Dindiren Bitki Çayları!

İlk olarak boğaz ağrısıyla kendini gösteren hastalıklara karşı güçlü olmak için bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Boğaz ağrılarını hafifletmeye ve boğazın yumuşamasına yardımcı olan bitki çayları iltihabın giderilmesine de destekler.

ADAÇAYI

Adaçayının yapraklarında bulunan uçucu bileşenler; ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyon ve iltihapları gidermede oldukça etkilidir. Fakat uçucu bileşenlerden etkin bir şekilde yararlanabilmek için demleme tekniği de büyük bir önem taşıyor. 1 bardak kaynamış suya 2-3 poşet adaçayı ilave edip 10-15 dakika ağzını kapatarak demlenmesine izin verin. Günde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

NANE ÇAYI

Nane çayının içeriğinde bulunan uçucu bileşenler boğazın yumuşamasına ve kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle günde 1-2 fincan içebilirsiniz. Fakat reflü gibi mide problemleriniz varsa uzak durmalısınız.

NAR KABUĞU ÇAYI

Narın kabuğunda bulunan polifenolik bileşenler boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin etkinliğini azaltarak boğaz ağrısına çözüm olabiliyor. Nar kabuğunu yemek yerine kurutup çay olarak tüketmek daha sağlıklıdır. Bu aynı zamanda kabuğunda bulunan alkoloidin fazla tüketiminin de önüne geçilmesini sağlıyor. 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunu, üzerine 1 bardak su ilave ederek kapalı ve mümkünse cam bir fincanda 10 dakika demleyerek içebilirsiniz.

KARANFİL

Karanfilin içerisinde bulunan öjenol isimli uçucu bileşen boğazdaki yanma hissini giderir. Ağız, boğaz yolu enfeksiyonlarında ise antiseptik ve ağrı giderici olarak görev alır. Çiğneyerek tüketebileceğiniz gibi günlük olarak içilen çayların içerisine de karanfil ekleyebilirsiniz.

MEYAN KÖKÜ

İçeriğinde bulunan saponin tipi bileşenler boğazda oluşan balgamın sıvılaşmasını sağlayarak atılmasına yardımcı oluyor. 3 bardak suya, 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edip, 15 dakika demledikten sonra günlük olarak tüketebilirsiniz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz