Son zamanlarda havaların iyice değişmesinin ardından hastalıklar baş göstermeye başladı. Özellikle boğaz ağrısı çoğu insanın kolayca yakalandığı rahatsızlıklar arasında. Boğaz ağrısına en iyi gelen şey ise yine doğanın kendisinden.

Çok fazla hasta olan biri olarak her dakika antibiyotik kullanmaktan sıkıldığım bir gerçek. Ne zaman inat edip bu sefer ilaç kullanmayacağım, kendi kendine geçer desem de sonuç yine hüsran sonuç yine antibiyotik.

Bir koşu çıktım eve ve teyzemin verdiği tarifi hazırladım. 3. günün sonunda teyzemin boynuna atladım dersem yalan olmaz herhalde. Anladığınız üzere boğaz ağrısından eser kalmadı.

Doğanın bize sunduğu şeyler ne kadar da harika değil mi?

Aman bilmeden etmeden yapılıp içilir mi demeyin. Sonuç olarak sadece bal, tarçın ve su. Tıbbi olarak da herhangi bir zararı yok.

Tarçına ya da bala alerjiniz varsa o zaman dikkat edebilirsiniz.

Gelelim bal ve tarçının boğaz ağrısına karşı savaş açan tarifine.

BOĞAZ AĞRISINA BAL VE TARÇIN

- Bal

- Toz tarçın

- Su

YAPILIŞI:

İlk önce bir bardak suyu kaynatıyoruz. Bardağa boşalttığımız suyun içine 1 tatlı kaşığı toz tarçını ekliyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. (Kaynar suyun içine bal eklemeyiniz çünkü sıcak su baldaki emzinleri öldürüyor.)

Su oda sıcaklığına geldiğinde 2 tatlı kaşığı balı ekliyoruz. Yatmadan önce bardağın yarısını içiyoruz ve diğer yarısını sabaha bırakıyoruz.

İşte bu kadar!

Düzenli bir şekilde kullanıldığında boğaz enfeksiyonlarına veda edebilirsiz!

Not: Her zaman koyduğunuz tarçının iki katı bal eklemelisiniz.