Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Boğaz ağrısını iyileştirme yolları nelerdir? Genellikle viral kaynaklı olan hastalık için antibiyotik verilmez. Boğaz ağrısını geçirme yolları nelerdir?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısını geçirme yolları nelerdir? Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Boğaz ağrısını iyileştirme yolları nelerdir? Genellikle viral kaynaklı olan hastalık için antibiyotik verilmez. 

BOĞAZ AĞRISI NASIL GEÇER?

Uzmanı Dr. Fatih Günay, boğaz ağrısının nedenine göre tedavi yaklaşımının değiştiğini vurgulayarak şunları söyledi: "Boğaz ağrısının bakteri kaynaklı olduğunu düşünüyorsak ve etkeni tespit edebiliyorsak ona yönelik ilaç başlayabiliyoruz. İlaç tedavisi olarak geniş spektrumlu antibiyotikler, non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve gargaralar kullanılabilir."

Günay, tedavi süresinin genel olarak 7- 10 gün olduğunu dile getirerek, "Etken viral kaynaklı olduğunda ise antibiyotik tedavisi vermiyoruz. Destekleyici tedaviler öneriyoruz" şeklinde konuştu. İstirahat, bol sıvı alımı, yiyeceklere dikkat edilmesi ve uygun vitamin desteği gibi destekleyici tedavilerin önemine işaret eden Günay, bitkisel takviyelerin ve boğaz ağrısının azaltılmasına yönelik destekleyici karışımların da fayda sağlayacağını anlattı.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri