Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşlarının çapı 0.2mm ile 4mm arası büyüklüğündeyse, idrarın toplandığı böbreğin orta kısmından daha rahat geçerek idrarla atılabilir. Küçük böbrek taşlarını evde tedavi etmek mümkün olabilir.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek Taşı

Ancak, küçük taşlar kişilerde hala ağrıya neden olabilir. Küçük böbrek taşlarının yol açtığı ağrı genellikle birkaç gün sürer ve taş idrar yolundan geçtiğinde ağrı kaybolur.

İlaç Tedavisi

Eğer şiddetli ağrı varsa, doktorunuz bir ağrı kesici enjekte edebilir. Eğer hala ağrı devam ediyorsa, yarım saat sonra ikinci bir doz verilebilir. İlaç aynı zamanda mide bulantısı ve kusma semptomlarını tedavi etmek için de yapılır. Ayrıca reçete ile ağrı kesici de verilebilir.

Böbrek taşı idrar yolları içinde hareket ediyorsa ve şiddetli ağrıya neden oluyorsa, doktorunuz tedavi için sizleri hastaneye kabul edebilir. Böbrek taşı olan kişilerin hastaneye yatmasını gerektirecek koşullar şunlardır:

  • Tek böbrek olması,
  • Ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar böbrek taşı belirtilerine bir saat içerisinde etki göstermemesi,
  • Vücudun susuz kalması veya çok fazla sıvı alarak kusmak,
  • Hamilelik,
  • 60 yaşın üzerindeyseniz hastaneye yatırılarak tedavi olmanız gerebilir.

Büyük Böbrek Taşlarının Tedavisi

Eğer böbrek taşı 6-7 mm çapında veya daha büyükse, farklı tedavi yöntemleri denenebilir. Bu tedavi yöntemleri şöyledir:

  1. Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi

İdrar yolundan geçemeyen böbrek taşı tedavisinde en yaygın yöntemlerden biridir. Böbrek taşının nerede olduğunu kesin olarak belirlemek için X-ışınları ya da ultrason kullanılır. Sonrasında makine idrar yoluna şok dalgaları göndererek böbrek taşının küçük parçalara ayrılması sağlanır.

  1. Üreteroskopi (URS)

Eğer böbrek taşı üretere (böbreklerden mesaneye atık ürünleri taşıyan tüp) takılmış ise, üreteroskopi gerekebilir. Üreskop adı verilen uzun, ince bir teleskop ile üreterde sıkışmış olan taş idrar yolundan geçirilir.

  1. Perkütan Nefrolitotomi (PCNL)

Büyük böbrek taşları için kullanılan alternatif bir tedavi yöntemidir. Nefroskop denilen ince bir teleskop kullanılarak taş küçük parçalara ayrılarak çıkarılır.

  1. Açık ameliyat

Günümüzde böbrek taşı olan insanların açık ameliyat olması çok nadir bir durumdur. Hatta bu vakalar %1 olasılıktadır. Anormal anatomi veya çok büyük böbrek taşı için gerek duyulabilir.

Yukarıda yer alan böbrek taşı tedavi yöntemlerine taşın türü, boyutu ve konumuna bağlı olarak hekim tarafından karar verilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR