Böbrek taşı neden olur? Böbrek Taşı belirtileri neler? Nasıl beslenilmeli? böbrek taşı nasıl düşürülür yöntemleri neler? işte tüm bu yanıtlar haberimizin içeriğinde saklı...

Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.her Böbrek taşı düşürülemez.Taşın düşmesinde en önemli etken büyüklüğüdür. 6-7 milimin altındaki taşlar genelde kendiliğinden, tedavisiz düşürülür .Taşın bulunduğu yer de çok önemlidir. Böbreğin tam kalesinde bulunan taşın kendiliğinden düşme ihtimali zayıftır.

Böbrek taşının olmaması için öncelikle genetik ve bünyesel olarak şanslı olmanız lazım. Bunların dışında yapılabilecek şeyler bellidir.

BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR?

Böbrek taşı en çok metabolik nedenlere bağlı olarak oluşur. Vücutta metabolik dengenin bir sebepten bozulmasıyla böbrek taşları oluşabilir.

Metabolik dengenin bozulmasına neden olan etkenler arasında genetik faktörleri, ailesel nedenleri, bünyesel yani vücudun kendine ait özelliklerini ve çevresel nedenleri sayabiliriz.

Ancak hiçbir metabolik ve genetik neden olmadığı halde, sıcak iklimlerde yaşayan, çok fazla sıvı tüketmeyen insanlarda da taş oluşumuna yatkınlık vardır.

Uriner sistemdeki organlarda fizyolojik ve fonksiyonel bozukluklar da keza böbrek taşına neden olur.

Sıvı tüketimini yüksek seviyede tutmak

Hareketli bir yaşam.

Tuzdan kaçınmak.

BÖBREK TAŞININ BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Böbrek taşının en sık rastlanan belirtisi şiddetli ağrıdır. Böğür bölgesinde, kasık bölgesinde, idrar yapılan bölgede (erkekte penis, kadında üretra dediğimiz kısımlarda) ağrı olur.

Taş böbrekte ise böğür ağrısı yapar. Üreterdeyse (üreterin üst ucu, orta kısmı ve alt ucundaki kısma göre değişebilir) genelde kasık bölgesinde ve idrar yapılan bölgede ağrı yapar.

İdrarda kanama (kan görülmesi) diğer bir belirtidir.

Ateşde yapabilir.

Böbrek taşının bir diğer belirtisi de bulantı ve kusmadır. Özellikle kolik taş ağrısı çeken insanlarda hem bulantı hem de kusma görülebilir.

BÖBREK TAŞI NASIL DÜŞER?

Böbrek taşı düşürmek için yapılabilecek en basit şey bolca su içmektir. Bol su içmek yeni taş oluşumunu da engellemektedir. Peki böbrek taşı düşürmek için ne kadar su içmeliyiz?

Günde 2-3 litre su içmeniz önerilmektedir.  

Kişinin alacağı su miktarı terleme miktarına, yaşadığı bölgenin sıcaklığına ve diğer sıvı kaybettiren etmenlere göre değişebilir.

Bundan dolayı daha belirleyici olan, günde 1,5-2 litre idrar çıkaracak kadar sıvı almanız olacaktır.

İdrar çıkışı çok düşük seviyelerde kalıyorsa ya yeterince sıvı almıyor ya da aldığınız sıvıyı başka yollarla kaybediyorsunuzdur.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.