17 Temmuz 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 26.11°
  • Izmir 28°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.720
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Böbrek Ağrısı - Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrısı ile karşılaştığımızda önemsememek gibi bir hata yapmamalıyız. Oldukça önemli bir problemdir. Çoğu zaman bel ağrısı ile böbrek ağrısı karıştırılır. Fakat böbrek ağrısı genellikle belimizin üst kısmından rahatsız eder. Birçok insan böbreklerimizin yukarıda olduğunu bu ağrılar ile birlikte öğrenir.

Böbrek Ağrısı - Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrısı kolaylıkla tespit edilebilen bir ağrı değildir. Sıklıkla kendini halsizlik, ateş ve kusma ile gösterebiliriz. Böbrek ağrısı olduğunu uzman kontrolünde öğrenebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda erkeklere göre daha şiddetli olabilmektedir. Genellikle sidik yolarında, böbreklerde ve mesane de belirtiler verir. Mesanede olan enfeksiyon çok ağrılı olabilmektedir fakat böbreklere sirayet ederse bu daha büyük problemlerin habercisi olabilmektedir.

Mesane ve idrar yollarında kendini gösteren enfeksiyonlar daha sonra böbreklere yürüyerek böbrek enfeksiyonunu oluşturulur. Erken teşhis ile önlem alınırsa tedavi edilir bir problemdir fakat ilerler ise böbreklerde ciddi kalıcı problemler meydana getirebilmektedir.

Böbrek taşı ağrıları da taşlar böbrekteyken kendini göstermez. Taşlar hareket etmeye başladığında idrar yoluna doğru ilerledikçe ağrılar artar ve hasta yerinde duramaz şekilde sancılanır kusma ve mide bulantısı da bu durumun sonuçlarındandır.

Bunların dışında damar sertleşmesi, polikistik böbrek rahatsızlıkları ve at böbrek gibi durumlarda da böbrek ağrıları oluşabilmektedir.

Ağrıların Nedenleri

Böbrekte kanama, yüksek tansiyon, böbrek büyümesi, böbrek kanseri gibi olumsuz durumlar ağrılara neden olmaktadır.

Pek önlem olarak neler yapılabilir, olabildiğince doğal beslenmeye sebze yemeye özen gösterin, tuzlu yememeye çalışın. Düzenli spor yapın vücudunuza olduğu kadar böbreklerinize de faydası çok fazladır. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Alkol ve sigara kullanmayın bu gibi zararlı maddelerin vücuttan atılması için böbrek daha fazla yorulmaktadır. Kötü alışkanlıklardan uzak durun yediğinize içtiğinize çok dikkat edin ve olabildiğince su içmeye çalışın. Herhangi bir ağrı durumunda geç kalmadan uzmana görünün.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri