Uzmanlar, mutfaklardan ve sofralardan eksik etmediğimiz şifa deposu bezelyenin daha önceden bilinmeyen ve duyulmayan faydalarını tek tek sıraladı. Başta kanser, erken bunama hastalığı, bronşit gibi hastalıklarına şifa olan bezelyenin diğer faydalarını duyduğunuzda kulaklarınıza inananamayacaksınız. İşte şifa deposu bezelyenin bilinmeyen faydaları...

BEZELYENİN FAYDALARI

Bezelye içerisinde bulundurduğu yüksek lif oranından dolayı kilo vermeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede büyük rol oynatan bezelye, aynı zamanda kişinin enerjisini yükseltmeye de yardımcı olur.

Şifa deposu bezelyenin kalp sağlığı üzerinde mucizevi etkisi vardır. Kalbi güçlendirerek, damarları besler ve kan damarı duvarları boyunca plak oluşumunu önler.

Alzheimer, romatizma ve bronşit gibi hastalıklara şifa olur.

Kemik sağlığı için önemlidir.

Kan şekerini dengeler ve şeker hastalarına iyi gelir.

Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olurken, iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

LİMON VE LİMON SUYUNUN MUCİZEVİ FAYDALARI

C vitamini deposu limon, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Limon anti-mikrobik özelliğiyle, kış aylarında soğuk algınlığını önler hem de çevresel etkenler ile oluşan mikropların yok olmasını sağlar. C vitamini kaynağı limonun içerisinde bulunan askorbik asit, vücuttaki eksik demiri de tamamlar. Kış aylarında sürekli grip ilaçları alıp midenize zarar vermek yerine, her sabah limon suyu içtiğinizde hasta olmadığınıza şahit olacaksınız.

Limon, içindeki asit sayesinde yenilen besinlerin kolay eritilip sindirilmesini, yağların kolay yakılmasını sağlayarak kilo vermeye büyük oranda destek olur.

C vitamini deposu limonun içerisinde bulunan pektin lifi, midenin kazınmasını engelleyerek tok tutar ve sindirim sistemini çalıştırarak zayıflamaya destek olur.

Sabahları limonlu su içmek, enerji verir hem de bireylere gün boyu süren bir enerjik hali verir.

C vitamini limonun aynı zamanda böbreklere de büyük faydası bulunuyor. Limon, böbreklerdeki taşların dışarı atılmasını sağlar.

Sabahları aç karnına limon suyu içmek, vücuda dinçlik veriyor. Vücudun susuz kalmasını önleyen limon suyu, cildi derinlemesine temizler.

C vitami deposu limonun suyu kadar, kabuğunun da faydası vardır. Sabahları yüzünüze limon suyu sürmek, cildinizi güzelleştirir.