Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri, iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi iyi huylu beyin tümörleri, diğeri ise kötü huylu beyin tümörleridir.

Beyin Tümörleri

Beyin Tümörleri

İyi huylu beyin tümörleri kanserli hücrelere sahip değildir. Kötü huylu beyin tümörlerinde ise kanserli hücreler vardır ve daha büyük bir tehlike oluştururlar.

Peki, beyin tümörleri nedir? Beyin tümörü çeşitleri nelerdir? Beyin tümörü tedavisi nasıldır?

Beyin Tümörü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörleri, kafatasının içinde büyüyerek beyne baskı yapan ve bazı işlevlerini sekteye uğratan oluşumlardır. Bu oluşumlar, kafatası içerisindeki basıncı arttırarak bazı belirtileri oluştururlar.

Bu belirtilerden bazıları, şiddetli baş ağrısı, bilinç kaybı ve bayılma, kısmi felç (vücudun herhangi bir yerinde), kusma, yürüme ve denge bozuklukları, kol ya da bacaklarda ortaya çıkan hissizlik, kişilik ve hafıza bozukluklarıdır.

Beyin tümörleri, beynin kendi hücrelerinden gelişebilir ya da başka bir bölgede oluşan tümörlerin beyne ulaşması nedeniyle ortaya çıkabilir. Beynin kendi içerisinde ortaya çıkan tümörler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır.

Beyin tümörünün oluşmasının nedenleri, yaş, ırk ya da cinsiyet olabileceği gibi radyasyona maruz kalma sonucu da ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

İyi ve Kötü Huylu Tümörler Nedir?

İyi huylu beyin tümörleri, nadiren kendini tekrarlar ve tedavisi daha kolaydır. Bu tümörler çevrelerinde yer alan dokulara sıçrayarak yayılmazlar, ayrıca sınırları daha kesindir, nerede başlayıp nerede bittikleri daha belirgin olur. Bazı iyi huylu tümörler, vücudun değişik yerlerinde etki oluşturabilir, nadir olarak da kötü huylu tümöre dönüşme ihtimalleri vardır.

Kötü huylu beyin tümörlerinde ise hayati tehlike daha fazladır. Aynı zamanda iyi huylu tümörlerin aksine çevresindeki dokulara da hızla yayılabilirler. Bunun yanında kötü huylu tümörler omurilik ve vücudun başka parçalarına da yayılabilir.

Beyin Tümörlerinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Beyin tümörleri için uygulanan tedavilerden bir tanesi cerrahi müdahaledir.

Cerrahi müdahale ile, beynin içerisine yayılan tümör çıkarılarak beynin içindeki basıncın azaltılması sağlanır. Aynı zamanda, tümörün patolojik incelemesinin yapılması da sağlanır. Böylece tümörün yapısı daha iyi kavranır.

Ancak bu müdahale de tümörün oluştuğu bölgeye ve durumuna göre değişir. Operasyon için fazla tehlikeli olan bölümler bulunmaktadır. Bu durumlarda cerrahi operasyondan kaçınılır, radyasyon ya da kemoterapi yöntemleri tercih edilir.

Beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem kemoterapidir. İyi ve kötü huylu tümörlerde kullanılan kemoterapiler daha yaygın olarak kötü huylu tümörlerle savaşmak için kullanılmaktadır. Kemoterapi, tümör hücrelerinin yok olmasına neden olan ilaçlı bir tedavi yöntemidir. Ancak bu sırada vücudun sağlıklı hücrelerine de zarar verdiği için hasta için uzun ve acı verici bir sürece dönüşebilmektedir. Bunun yanında, kemoterapinin hastanın ömrünü uzattığı ya da bazı vakalarda iyileşme sağlandığı bilinmektedir.

Beyin tümörleri tedavisi için kullanılan diğer bir yöntem, radyasyon kullanılarak yapılan tedavidir. Işın tedavisi adı da verilen bu tedavi süreci, tümörlere radyasyon yoluyla müdahale edilerek hastanın iyileşmesini amaçlıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR