Beyin Sağlığını Olumsuz Yönde Etkileyen Gıdalar

Tükettiğimiz besinler sadece kilo alıp vermemize değil sağlığımıza da etki eder. Gün içinde yediğimiz gıdalar beyin sağlığımızı da ciddi anlamda etkiler. Peki hangi yiyecekler beynimize zarar verir?

Beyin Sağlığını Olumsuz Yönde Etkileyen Gıdalar

Tükettiğimiz besinler sadece kilo alıp vermemize değil sağlığımıza da etki eder. Gün içinde yediğimiz gıdalar beyin sağlığımızı da ciddi anlamda etkiler. Peki hangi yiyecekler beynimize zarar verir? İşte beyin sağlığını olumsuz yönde etkileyen yiyecekler...

Antrikot

Etin en lezzetli yerlerinden biri antrikot olsa da 170 gram antrikotta 12 gram doymuş yağ bulunur. Doymuş yağlar, kalbin yanı sıra Alzheimer hastalığı riskini artırdığı ve bilişsel işlevi olumsuz yönde etkilediği bilinir.

Alkol

Alkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir.Bunun yanı sıra beyni de etkilediği, sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflattığı bilinir.

İşlenmiş proteinler

İşlenmiş proteinler sinir sistemini tahrip eder. İşlenmiş proteinlere örnek olarak; sosis, salam, sucuk vb. verilebilir.

Çok tuzlu gıdalar

Yoğun sodyum da beyne zarar vermektedir. Zekayı gerilettiği ispat edilmiştir.

Trans yağlar

Trans yağlar birçok ciddi soruna yol açarken beyne de çok zarar verir. Refleksleri öldürür ve beynin işlev kalitesini düşürür.

Konserve ton balığı

Konserve kutuda satılan ton balıklarının beyne zarar verdiği bilinmektedir.

Kızarmış Yiyecekler

Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar.

Tahıllar

Tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Bunun tek istisnası kepekli tahıllardır. Çok tahıl tüketirseniz hızlı yaşlanma ihtimaliniz artacaktır.

İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar

Tıpkı kızarmış gıdalar gibi merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da ileri yaşlarda Alzheimer'a neden olur.

Şeker ve şeker ürünleri

Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir.

Öğrenme kabiliyetini de güçlendirdiği bilinmektedir.

Nikotin

Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beynimize kan gitmesini engeller, kan gitmezse oksijen de gitmez. Kılcal damarlar tıkandığı için beynin işlevini engeller. Bu da sinir sistemini tüketir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


[G-#13235]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR