Beyin Sağlığını da Etkiliyor!

Tüm dünyayı etkisi altına ve binlerce kişinin ölümüne neden olan COVID-19 salgını beyin sağlığının da olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz…

Beyin Sağlığını da Etkiliyor!

Beyin Sağlığını da Etkiliyor!

Öksürük, ateş, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkan Coronavirüsün beyin fonksiyonlarını da etkilediğini belirten Doç.Dr. Ömer Karadaş, "Virüsün beyin fonksiyonlarını etkilemesi sonucu baş ağrısı, baş dönmesi, beyin damar hastalıkları, bilinç bozuklukları, yürüme bozuklukları, epilepsi, nevralji ağrıları, duyu kayıpları ve kas ağrısı başta olmak üzere iskelet kası ile ilişkili bulgular ortaya çıkabilmektedir," şeklinde konuştu.

Karadaş, Coronavirüsü vaka değerlendirmeleri artmaya devam ettikçe hastalığın şiddetlenmesine neden olan bazı durumların da tespit edildiğini, bu durumlardan en önemli nedenlerinin altta yatan diğer kronik hastalıklar, beyin ve beyin sapı tutulumu ile ilişkili nörolojik bulguların varlığı olduğunu kaydetti.

Yapılan incelemelerde, vakaların yaklaşık üçte birinde nörolojik bulguların varlığına rastlanıldığını ifade eden Karadaş, "Nörolojik belirtilerin doğrudan Coronavirüsün etkisinden mi kaynaklandığı yoksa ikincil etkilerinden mi ya da yaygın etkilerine mi bağlı olduğu tam anlaşılamamıştır. Virüsün birçok organın fonksiyonunu bozup, bu organları yetmezliğe soktuğu için virüsün beyine olan etkisi, virüsün oluşturduğu metabolik bozukluklardan ayırt edilememektedir. Elde edilen veriler ve incelenen vakalar arttıkça Coronavirüsün beyin ile sinir sistemi üzerine olan etkisi daha anlaşılır olacaktır," şeklinde konuştu.

"KRİTİK HASTALIKLAR DIŞINDA HASTANEYE GİTMEYİN"

Doç. Dr. Karadaş, "Nöroloji hastalarının önemli bir kısmı yaşlı. Ayrıca hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi bağışıklık sistemini etkiyen ek hastalıkları mevcuttur. Nörolojik hastalıklar değerlendirildiğinde, alzheimer, epilepsi, multiple skleroz (MS), parkinson ve ALS gibi rahatsızlıkları olan hastalar daha yüksek risk altındadır. Böyle yüksek riskli bireylerin hastalığı önleme ve kontrol altına alma ile ilgili kurallara ciddi anlamda uyması gerekir." dedi.

Kritik hastalıklar dışında gidişmemesi gerektiğini vurgulayan Karadaş, şu şekilde konuştu:

"Soğuk algınlığı bulguları olan hastalar randevularını yeniden planlamalı, hastane ortamında zorunlu personel dışındaki kişilerin sayısı azaltılmalı, sağlık çalışanlarının telefonları ve elektronik cihazları dezenfekte edilmeli, koruyucu donanımların uygun şekilde giyilip çıkarılmalı, yüz yüze olan ziyaretler telekonferans veya video konferans şeklindeki ziyaretlere dönüştürülmeli."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR