Beyin Sağlığını da Etkiliyor

Dünyanın birçok ülkesini etkisini altına alan ve ölümle sonuçlanan yeni tip Coronavirüsün beyin fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği belirtildi.

Beyin Sağlığını da Etkiliyor

Beyin Sağlığını da Etkiliyor

Coronavirüs vaka değerlendirmeleri arttıkça vakaların yaklaşık üçte birinde nörolojik bulguların varlığına rastlanılıyor. Doç. Dr. Ömer Karadaş, yeni tip Coronavirüste vaka sayısı arttıkça hastalığın klinik öneminin ve virüs ile ilişkili bozuklukların daha iyi anlaşılacağını belirtti.  Öksürük, ateş, nefes darlığı belirtileriyle ortaya çıkan Coronavirüsün beyin fonksiyonlarını etkilediğine işaret eden Karadaş, "Virüsün beyin fonksiyonlarını etkilemesi sonucu baş ağrısı, baş dönmesi, beyin damar hastalıkları, bilinç bozuklukları, yürüme bozuklukları, epilepsi, nevralji ağrıları, duyu kayıpları ve kas ağrısı başta olmak üzere iskelet kası ile ilişkili bulgular ortaya çıkabilmektedir." dedi.

'VAKALARIN ÜÇTE BİRİNDE NÖROLOJİK BULGULARA RASTLANIYOR'

Karadaş, Coronavirüs vaka değerlendirmeleri arttıkça hastalığın şiddetini arttıran bazı durumların da tespit edildiğini, bu durumlardan en önemlilerinin altta yatan diğer kronik hastalıklar beyin ve beyin sapı tutulumu ile ilişkili nörolojik bulguların varlığı olduğunu kaydetti. İncelemelerde, vakaların yaklaşık üçte birinde nörolojik bulguların varlığına rastlanıldığını belirten Karadaş, "Nörolojik belirtilerin doğrudan Coronavirüsün etkisinden mi kaynaklandığı yoksa ikincil etkilerinden mi ya da yaygın etkilerine mi bağlı olduğu tam anlaşılamamıştır. Virüsün birçok organın fonksiyonunu bozup, bu organları yetmezliğe soktuğu için virüsün beyine olan etkisi, virüsün oluşturduğu metabolik bozukluklardan ayırt edilememektedir. Elde edilen veriler ve incelenen vakalar arttıkça Coronavirüsün beyin ile sinir sistemi üzerine olan etkisi daha anlaşılır olacaktır." dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR