Beslenme Uzmanı Hileli Limonataya Karşı Uyardı

Yaz aylarının gelmesi sıcak havalarda daha ferah bir şeyler tüketilmesi demektir. Bunun için ilk tercih buz gibi limonatadan yana kullanılır. Fakat Koronavirüs pandemisinin ardından dışarıda satılan hileli limonatalar dikkatli olunması konusunda uzmanlar uyardı...

Beslenme Uzmanı Hileli Limonataya Karşı Uyardı

Beslenme Uzmanı Hileli Limonataya Karşı Uyardı

Beslenme Uzmanı Gözde Güzelcan, dışarıda satılan hileli limonataların uzun vadede tüketimde kansere, diyabete, birçok kronik rahatsızlığa ve çocuklarda hiperaktiviteye yol açabileceğini söyleyerek 'Kesinlikle tüketilmemesi gerekir' uyarıda bulundu.

HİLELERE KARŞI DİKKATLİ OLUN

Dışarıda satılan limonataları tüketirken dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar içeriğinden emin olmadığı müddetçe satın alınmaması gerektiğini belirtti.

Özellikle yaz aylarında, serinleten özelliğiyle çokça tüketilen limonataya bazı satıcılar hile katabiliyor. Limonata içine konulan limon miktarı azaltılarak, yerine limon aroması ve sarı rengin oluşması için gıda boyası koyuluyor. Bu tarz içecekleri alıp içmek kendi sağlığınız için tehlike arz ediyor.

LİMONATA FAYDALI FAKAT DIŞARIDA SATILANLARA DİKKAT!

Hileli limonatalara karşı vatandaşı uyaran Beslenme Uzmanı Gözde Güzelcan, 'Limonata C vitamini açısından oldukça zengin bir içecektir. Bu içeceği içtiğimiz zaman günlük C vitamin ihtiyacımızı karşılamış oluruz. Ancak dışarıda satılan limonatalarda dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Şişelerin üzerinde 'yüzde 10 limon içerir', 'yüzde 20 limon içerir' gibi ibareler geçmektedir. Meyve oranı yüzde 50'yi bulmuş olsa bile bu içecek limonata değil su ve şekerin karıştığı bir içecektir. İçinde glikoz, fruktoz ve şekerle beraber birçok zararlı katkı maddesi de mevcuttur. Bazı limonata şişeleri üzerinde ise limon aromalı içecek yazar. Bu ibare de şişe içindeki karışımın gerçek bir limonata olmadığını gösterir. Hileli ve katkılı limonataların uzun vadede tüketilmesi kansere, diyabete, birçok kronik rahatsızlığa ve çocuklarda hiperaktiviteye sebep olur' diye konuştu.

ŞEKER ORANINA DİKKAT!

Limonatanın evde yapılmasının sağlıklı olduğunu ifade eden Güzelcan, koyu renkli limonata rengini elde edebilmek için, kişilerin karışım içine zerdeçal koymasını önerdi. Güzelcan, limonata içindeki şeker miktarının ayarlanmasını da önerip, 'Diyabet hastaları için limonata içindeki şeker miktarı da önemlidir. 250 ml'lik bir şişenin tek bir bardağı yaklaşık 30 gram şeker içeriyor. Yaklaşık 12-15 tane şeker bir bardakta içilmiş oluyor. Çok fazla şeker içerdiği için bu limonatalar yerine ev yapımı limonatalar öneriyoruz' şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR