Besin piramidi, besin piramidi hayvanlar, besin piramidi nedir, besin piramidi hakkında bilgi, besin piramidi modeli ile ilgili detaylar haberimizde...

BESİN PİRAMİDİ, BESİN PİRAMİDİ NEDİR?

Besin piramidi dünyanın her yerinde değişiklik gösterebilir. Ülkelerin konumları ve hayat şartlarına göre birbirinden farklılık gösterebilir.

BESİN PİRAMİDİ MODELİ

Türkiye'ye bakıldığında beslenme piramidi 'dört yapraklı yonca' modeli şeklinde ele alınır. Bu model Türkiye coğrafyası ve Türk insanının yemek yeme alışkanlıklarına göre hazırlanır. Dört yapraklı yonca piramidi beslenme modelinde sebzeler, meyveler, et ve süt ürünleri ve tahıllar bir aradadır.

BESİN PİRAMİDİ HAYVANLAR

Dört Yapraklı Yonca Besin Modeli İçeriği İse Şöyle;

Sebzeler

A, C, B2 vitamini, demir, magnezyum ve folik asit içeren besinler bu grubun içerisinde yer alır.

Meyveler

Meyveler, A ve C vitaminleri haricinde çok fazla mineral içermelerinden dolayı bu besin piramidinin içerisinde yerini alır.

Karpuz, kavun, kiraz, böğürtlen, çilek, kayısı, armut, elma gibi meyve vücudun ihtiyacı olan günlük vitamin ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

Et ve süt ürünleri

Tavuk eti, hindi eti, bütün hayvansal etler vücudun protein ihtiyacını karşılar.

Öte yandan süt, peynir, yoğurt ve bu ürünleri protein, kalsiyum, A, C ve D vitaminleri gibi bir çok vitaminin vücuda alınmasına yardımcı olur.

Tahıllar

Tahıllar, günlük 11 porsiyona kadar alınması gereken besinler arasındadır. Kepekli ekmek, makarna, pirinç ve baklagiller bu besin grubunun vazgeçilmezleridir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.