Fazla ağır kaldırmak bel fıtığını olumsuz yönde etkiler. Ağır kaldırmak bir risk faktörüdür. Çünkü ağır olan bir cismi kontrolsüz kaldırdığınız zaman bel omurgasının belli yerlerinde basınç artışı olur. Bu da diskin içindeki çekirdeğin yer değiştirmesi ve basınca dayanamayıp dışarı çıkmasına yol açar. Fakat bilinenin aksine bel fıtığı sürekli oturan ve hareketsiz insanlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Korse bel kaslarının görevini aldığı için zayıflatıyor. İdeal olansa bel kaslarının güçlü olmasıdır. Ancak kas ağrısının yoğun olduğu dönemlerde, uzun saatler ayakta kalma, yolculuk gibi durumlarda iki haftayı geçmeyecek şekilde korse takılabilir.

Hasta neredeyse ameliyattan hemen sonra bile ayağa kaldırılıyor. Ameliyattan sonraki bir ay içinde, aşırı bel hareketi yapmak, öne-arkaya eğilmek, dönmek ve uzun süre oturmak önerilmiyor. Yavaş yavaş hareket ve egzersizler başlar. Hasta kısa sürede günlük yaşama dönebilir.

Son zamanlarda bir çok çeşit tedavi yöntemleriyle karşı karşıyayız. Felçli olma vb. durumlarıda çok az görmekteyiz. Ameliyat gerekliliği gerçekten çok önemli ve gerekliyse bu işlem gerçekleştirilmelidir.