Bel Ağrılarınıza Pilates İle Veda Edin!

Sağlıklı yaşam seminerlerinde de uzmanlarca sıkça dile getirilen ve bel ağrılarını önlemek ve daha sağlıklı bir yaşam için pilatesin en güzel egzersiz seçimlerinden bir tanesi olduğu belirtilmiştir.

Bel Ağrılarınıza Pilates İle Veda Edin!

Bel ağrısı yaşayanların dikkat edilmesi gereken unsurlar; Kötü yaşam unsurları, vücudun kötüye kullanılması, bedeninizi zora sokan ağır işler, uzun süren oturma süresi, iş hastalıkları, vucut duruş hataları, ırsi düşkünlük, ihtiyarlık, adele gücünün azalması, sigara, psikolojik faktörler, depresyon, psikolojik rahatsızlıklar, alkol ve davranış olarak unsurların sayılabileceğini dikkat çeken araştırmacılar bu konuda yapılabilecekler konusunda ipuçları sunmaktadır.

Bu unsurlar arasında vücut bozuklukları, vücudun yanlış kullanımı ve kas gücünün azalması gibi faktörler kişinin kendi elinizde olup düzeltmesi diğer faktörlere göre daha kolaydır. Bu mekanik nedenlerden kaynaklanan bel ağrıları, fıtıklar, lumbago, bel kayması, siyatik gibi rahatsızlıkların en iyi tedavi yöntemlerinden biri, kişinin kendini zorlamadan yapacağı karın ve sırt kaslarını kuvvetlendireceği egzersizlerdir.

Pilates egzersizlerinin başlıca amaçları:

Sırt, bel ve karın kaslarının kuvvetini, dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak

Duruşu iyileştirmek

Eklemlerin hareketliliğini kolaylaştırmak

Kondisyonu iyileştirmek.

Pilates egzersizleri ile uygulanan belirli hareketler, bel fıtığı bel fıtığı olan hastaların tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ve sık olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Belirli bir program içinde uygulanan pilates egzersizleri, bel ağrısından korunmada, ağrının azaltılmasında, tekrarlanması ve yerleşmesinin engellenmesinde temel rol oynamaktadır.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->