Bebeklerde geniz akıntısı genellikle üst solunum yolu iltihapları veya alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Tedavi için mukusunu olabildiğince inceltmeli ve aspiratör cihazlarla burnunu sık sık temizlemelisiniz.Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer? İşte merak edilenler haberimizde...

BEBEKLERDE GENİZ AKINTISI BELİRTİLERİ

Temel belirti sürekli öksürüktür. Akıntı ve balgam öksürüğe neden olmaktadır. Öksürük vb. nedenlerle boğazda oluşan tahriş hafif kanamalara da yol açabilir. Bu kanı bebeğin balgamında görmek zordur, ancak kusmuğunda kan görülebilir.

Bebeklerde geniz akıntısı aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

Nefes alıp vermesinde zorluk, nefes darlığı

Ses kısılması

Huysuzluk, sinirlilik

Burun akıntısının çok olması

Memeyi tuttuğunda sık sık ara vererek emmesi

Hırıltılı ses

İştahsızlık

Yutkunamama

BEBEKLERDE GENİZ AKINTISI NEDEN OLUR?

Asıl neden burun boşluklarında ve sinüslerde üretilen mukus miktarının artması veya burundan boşalmamasıdır. Aşağıdaki etkenler buna yol açabilir:

ALERJİ

Alerji,  vücudun bazı uyaranlara (alerjenlere) karşı savunma amaçlı verdiği aşırı tepkidir. Bu maddeler zararlı olarak algılandığı zaman mukus üretimini artıp kalınlaşabilmektedir. Bu durum, alerjik bebeklerde geniz akıntısına yol açmaktadır. Sık karşılaşılan bazı alerjenler şunlardır:

Toz, polen

Hayvan tüyü

Sigara

Çiçekli – çiçeksiz bitkiler (odasında bulunan çiçekleri kaldırmanız gerekebilir)

Saman nezlesi, alerjik rinit gibi rahatsızlıklar da bu kapsamda değerlendirilebilir.

ASTIM

Astım, kronik akciğer ve solunum yolu iltihabından kaynaklanan ve solunum yollarında daralmaya yol açan, yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağlarında ortaya çıkmaktadır, bebeklerde de görülebilir. Mukus artışına ve solunum yollarında aşırı hassasiyete yol açabilir. Bu hassasiyet bebeklerde geniz akıntısı belirtilerinin şiddetlenmesine neden olur.

Aşağıdaki etkenler astıma yol açabilir:

Alerji

Solunum yolu iltihapları, zatürre

Soğuk hava

Şiddetli ağlamalar

SİNÜS İNTİHAPLARI

Grip, soğuk algınlığı gibi nedenlerle ortaya çıkan üst solunum yolları iltihapları, göz çevresindeki boşluklarda (sinüslerde) iltihaba yol açabilir. Bu durum bebeklerde geniz akıntısına neden olacaktır.,

DİĞER NEDENLER

Sigara, toz, egzoz dumanı, parfüm gibi tahriş edici etkenler de bebeklerde geniz akıntısına yol açabilir.

Kuru hava, bu tahrişin etkisini artırır.

Burnuna kaçan yabancı sert cisimler de geniz akıntısına yol açabilir.

BEBEKLERDE GENİZ AKINTISI TEDAVİSİ

EMZİRİN

Bebeğinizi emzirdiğiniz zaman hem hastalıklara karşı bağışıklığını güçlendirmiş olursunuz, hem de mukusunu incelterek geniz akıntısını azaltırsınız. Bebeğinizi sık sık emzirin.

Katı gıdaya geçen bebeklerde su tüketimi artırılabilir.

Bebeğin odasında nemlendirici cihazlar çalıştırarak kuru havanın tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz. Nefes alıp vermesini kolaylaştırır.

ASPİRATÖR VE TUZLU SU ÇÖZELTİSİ

Burun aspiratörleri kullanarak bebeğinizin burnundaki fazla mukusu almalısınız. Böylece mukus geniz akıntısına neden olmaz. Aspiratörün işlevsiz olduğu durumlarda tuzlu su içeren burun spreyleri kullanabilirsiniz. Bu sayede mukus incelir ve açılır, aspiratörle alınabilir.

İLAÇ TEDAVİSİ

Solunum yolu iltihaplarının çoğu virüslerden kaynaklanır. Ancak bazı nadir bakteri kaynaklı iltihaplarında antibiyotikler önerilecektir.

Alerji için antihistaminik ilaçlar kullanılabilir.

Dekonjestanlar sayesinde burun tıkanıklığı giderilebilir.

Alerjik rinit gibi hastalıklarda burun steroid spreyleri kullanılabilir.

Bebeklerde kullanılabilecek ilaçlar yetişkinlerden farklıdır, doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

NANE YAĞI İLE MASAJ

Nane veya okaliptüs yağı ile bebeğin sırt ve göğsüne masaj yapabilirsiniz. Kokusu ve içeriği sayesinde solunum yollarını açarak mukusun kolayca dışarı atılmasını sağlar.

 DİĞER TEDAVİLER

Emzik ve biberonlarını dezenfekte edin. Bebeğinizi hastalıklardan koruyun.

Bebeğinizi kalabalık ve havasız ortamlardan uzak tutun.

Uyuduğu yatak, yorgan ve beşikte plastik olmayan, doğal ürünler kullanılmış olsun.

Alerji tespiti için bir doktora görünmeniz çok faydalı olacaktır.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın