Çocuklar anne ve babalarının özellikle onlar tatildeyken arkadaşca yaklaşmalarını tercih ederler. Bu durum sizi çocuğunuzdan koparmayarak farklı tehlikelere yönelmesini de engelleyecektir. Uzmanlar anne ve babaları sorumluluk almaları için uyarıyor. Öncelikli olarak havuzda veya başka bir oyun alanında ilk sorumluluğun anne ve babaya ait olduğunu belirten uzmanlar bu konu hakkında ebeveynlerin bilinçli davranmaları gerektiği yönünde açıklamalarda bulundular.

Her yaz sürekli olarak kullanılan ve havuzda yıpranmış olan güvenlik materyallerinin yenilenmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunan uzmanlar bu tür plastik ürünlerin çabuk aşındığını da belirterek çocukları boğulmaktan koruyan araç gereçlerin yenisinin alınmasını tavsiye ediyor.

Bebeklerinizi büyük havuzlarda değilde şişme havuzlarda yüzdürdüğünüzde daha az risk almış olacaksınız. Bu durum bebeğinizin fazla su yutmasına da engel olacaktır. Tatildeyken telefon şarjınızın da hemen bitmemesine özen gösterin. Acil durum anlarında telefonunuz hayat kurtarabilir. Sürekli şarjın dolu kalmasını istiyorsanız bir powerbank edinebilirsiniz. Havuzun etrafında bir çit veya farklı bir koruyucu olması çocukların aniden havuza düşmelerine veya herhangi bir kazaya da engel olmaktadır.