Bamya birçoğumuzun sevmediği ve yemekten çekindiği fakat bunun yanı sıra oldukça faydalı bir sebzedir. Bamya, meyvesi yuvarlak, oval ve yeşil; yaprakları asma şeklinde bir bitkidir. Kuraklığa uzun süre dayanabilir ancak dondan ve soğuktan etkilenir. İşte bamya hakkında hiç bilmedikleriniz;

ÜLKEMİZDE EN BİLİNEN BAMYA ÇEŞİTLERİ

Amasya Bamyası:

İç Anadolu’da yetişen bu çeşit bamya, çiçek bamyası olarak da bilinir. Genellikle kurutmalık olarak kullanılır. Amasya Yenice kasabası ve bağlı köylerde yoğun olarak yetiştiriliyor.

Sultani Bamyası:

En yaygın olan türüdür. Koyu yeşil, düzgün ve beşgen köşeli meyveye sahip olan türüdür. Etli kısmı yumuşak ve lezzetlidir. Taze tüketildiği gibi, sanayi tarafından işlenen tür de budur.

Bamya pişirmek biraz hüner ister. Bamyaların tepesi, kalem ucu gibi temizlenmelidir. Bamyanın tepesini, bıçakla döndürerek, alttaki kısma çentik, kesik açmadan tek parça halinde ayıklamak gerekir. İyi ayıklanmış bamyanın içindeki sıvı dışarı akmaz ve sümüksü bir kıvam oluşmaz. Bamya ayıklamak geniş bir zaman ve özen gerektirdiği için, stresten arındırır ve dingin bir ruh haline sahip hale getirir.

BAMYANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Yaş ve kuru olarak tüketilen bamya, kabızlığa iyi gelir.

Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Demir açısından zengindir.

Yaklaşık 1 porsiyon bamya, günlük magnezyum ihtiyacının yarısını karşılar.

Halsizliğe iyi gelir, canlılık verir.

Çiçekleri ezilip kaynatılırsa, göğsü yumuşatır.

Lif oranı yüksek olduğundan, idrar söktürücü özelliği vardır.

Kanı temizler.