Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Bamyanın faydaları ve zararları, kuru bamyanın faydaları, bamyanın suyunun faydaları, bamyanın cilde faydaları konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Bamyanın faydaları ve zararları, kuru bamyanın faydaları, bamyanın suyunun faydaları, bamyanın cilde faydaları konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Bamya barındırdığı birçok vitamin ve bileşen maddelerin yanında en çok lif bakımından dikkat çekmektedir. Lifler bilhassa diyabet problemleri ve sindirim sistemi için ciddi yararlar sağlamaktadır. Bol oranda folat içermesi ise bilhassa bebeklerin gelişimi ve sağlığı için mühimdir. Bunun haricinde astım gibi kronikleşmiş ve kanser gibi çok tehlikeli rahatsızlıklara karşı koruma sağlamaktadır ve bu rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltabilme gücündedir.

BAMYA SİNDİRİM SİSTEMİNİ KORUR

Bamyanın yüksek oranda lifler içermesi bilhassa sindirim sistemi açısından çok faydalıdır. Bağırsak hareketlerini fazlalaştırır ve kilo vermeden kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaya kadar giden pek çok yarar sağlar.

BAMYA DİYABETİ ÖNLEYEBİLİR

Lif açısından zengin olduğundan ötürü bamya diyabetin önüne geçmesine yardımcı olabilir.

FOLAT DEPOSU BAMYA

Bamyanın içeriğinde yüksek oranda folat bulunması, bilhassa hamile kalma sorunlarını yok etmek için yardımcı olabilir. Hamilelik esnasında bu özelliğinden ötürü kadınlara önerilmektedir.

K VİTAMİNİ DEPOSU

K vitamini bakımından da çok zengin olan bamya bu özelliği sebebiyle kan pıhtılaşması problemini ortadan kaldırabilmektedir. Bunun yanında K vitamini kemik sağlığı içinde oldukça mühimdir.

BAMYA ASTIMA İYİ GELİR

Çok şaşırtıcı bir biçimde bamya astım rahatsızlığına iyi gelmektedir. Kronikleşmiş astım tanısı konulan bireylere bol oranda bamya yemeleri tavsiye edilmektedir.

BAMYA KABIZLIĞI ÖNLER

Bağırsak hareketlerini içerdiği zengin orandaki liflerle sağlayan bamya, kabızlık meselelerini yok edebilmektedir.

GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUR

Bamyanın direkt olarak güneş ışınlarının zararlarından muhafaza ettiğini söylemek mümkün değil ama güneş ışınlarının sebep olduğu zarar ve hasarları giderebilmektedir. Bu sebepten yaz aylarında da bamya tüketmek cilt sağlığı için mühim yararları olabilir.

BAMYA KOLON KANSERİNİ ENGELLEYEBİLİR

Bamyanın içerdiği gıda ve maddelerin kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirgediği düşünülmektedir. Hareketsiz kalan bedende ve sindirim sistemlerinde ortaya çıkar bamya ise bu problemi ortadan kaldırabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR