Geçmişten günümüze kadar balın insan sağlığına mucizevi etkileri oldukça önemlidir. Bal sağlığımız için oldukça faydalı adeta mucizevi bir iksirdi. Bu besini hem tüketip hem de cildinize uygulamanın faydaları da saymakla bitmiyor. Özellikle güzelliğe sağladığı faydalarına oldukça şaşıracaksınız. İşte balın cilt bakımında sağladığı o faydalar;

BAL İLE CİLT BAKIMI YAPMANIZ İÇİN PRATİK TARİFLER

BAL İLE HAZIRLANAN YÜZ TEMİZLEYİCİSİ

1 yemek kaşığı balı, 1 avuç ince çekilmiş badem ve ½ çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp bir süre ovalayın. Cildinize iyice nüfuz ettiğinden emin olduktan sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın.

SIKILAŞTIRICI CİLT MASKESİ

1 yemek kaşığı balı, 1 yumurta beyazını, 1 çay kaşığı gliserini mikserde çırpın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 10 – 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

SAÇ KREMİ UYGULAMASI

1/2 fincan balı 1/4 fincan saf zeytinyağı ile karıştırın. Saçlarınız normal kuruluktaysa yalnızca 1 yemek kaşığı yağ katın. Karışımı saçlarınıza sürdükten sonra başınıza bir bone takıp yarım saat bekleyin. Saçlarınız şampuanla yıkadıktan sonra durulayın. 

TONİK KULLANIMI

1 yemek kaşığı balı ve kabukları soyulmuş elmayı mutfak robotunda iyice ezin. Yüzünüze sürüp 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın.

SAÇ PARLATICISI

1 çay kaşığı balı, 4 bardak sıcak suda eritin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra hazırlamış olduğunuz suyu saçlarınızın dibine çok fazla değdirmeden uçlarına doğru uygulayın. Daha sonra durulama yapmadan saçlarınızı kurutun.