İlk Yerli Aşı Tetanos- Difteri Kullanıma Hazır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ulusal standartlara uygun şekilde üretilen Tetanos-Difteri aşısının kullanıma hazır olduğunu duyurdu.

İlk Yerli Aşı Tetanos- Difteri Kullanıma Hazır

İlk Yerli Aşı Tetanos- Difteri Kullanıma Hazır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlık tarafından desteklenen ve 2015 yılından bu yana yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Çalışmaların ilk sonuçlarını aldıklarını söyleyen Bakan Koca, uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşının kullanıma hazır olduğunu bildirdi.

‘TETENOS-DİFTERİ AŞISI TAMAMLANDI’

Bakan Koca, şu açıklamalarda bulundu:

‘Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı.’

‘YERLİ AŞI ÜRETİMİ SÜRECİ YENİ MÜJDELERLE DEVAM EDECEK’

Ankara’da 2015 yılında başlanan çalışma kapsamında yüklenici firma Turk İlaç'ın ilk dolumu 2017’de yılında yaptığını sözlerine ekleyen Koca, konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi. Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı. Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR